Ankara Devlet Tiyatroları

Ankara Devlet Tiyatroları
4 Mayıs 2016 19:02

Yunanca anlamı seyirlik yeri olan ve teatron’dan türetilen tiyatro, insanla birlikte doğan bir sanat çeşididir. Tiyatroda, hayatta gelmiş geçmiş veya olabilecek ya da tümüyle imgesel olayların belirli yerlerde, yeteneği olan kişilerce seyirciler önünde canlandırılması yapılır. Tiyatronun çıkış noktalarından birisi eski inançların hemen hemen tümünde görülen ölme ve yeniden dirilme konusunun insanlara verdiği kılık değiştirme ve kişileştirme olanaklarıdır. Sonrasında ise her geçen gün yenilenerek ilerleme göstermiştir. Günümüzde ise modern tiyatro binaları yapılmış ve sayıları her geçen gün artmıştır. Bunun yanı sıra Devlet Tiyatroları ile hayata geçirilen tiyatro yapımları sezon boyunca, aylık programlar çerçevesinde, illere bağlı olarak insanlara sunulmaktadır. Böylelikle tüm il, ilçe, kasaba ve köylerde yaşayan insanların tiyatroyla kolay bir şekilde buluşmaları sağlanmaktadır. Tiyatro sanatının ülkenin her noktasında sahnelenmesi, yerleşik sahnelerin bulunmadığı noktalara ise turnelerle tiyatronun sahnelenmesi hedeflenmiştir. Bunu gerçekleştirmek için Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün en önemli faaliyeti yurtiçi turneleridir.

Devlet Tiyatrolarının Sağladığı Başlıca Faydalar

Devlet tiyatrolarında sahnelenen oyunlar, yetiştirme yurtlarından kimsesiz çocuklar sokak çocukları ve hiçbir zaman tiyatroya gitme imkânı olmayan çocukların ücretsiz olarak tiyatro seyretmelerine imkân vermektedir.

Sezon boyunca yetişkin veya çocuk hükümlü veya çocuklara yönelik, sosyal ya da kültürel faaliyetler kapsamında kapalı ve açık cezaevlerinde ücretsiz sergiledikleri oyunlarla oradaki insanları da tiyatroyla buluşturmaktadır.

Devlet tiyatrolarının atölyelerinde imal edilen kostüm, dekor ve aksesuarlar, lise ve dengi okullar, üniversiteler, ilköğretim okulları, sivil toplum örgütleri veya kamu yararına faaliyet gösteren derneklerin sanatsal tarih etkinliklerinin sergilenmesi amacıyla, devlet tiyatrolarına ait sahnelerin kullanılması onlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Devlet tiyatrolarının bulunduğu şehirlerdeki okullarda eğitim ve öğretim yılı içerisinde yapılan tiyatro çalışmalarına ise gereken eğitim ve teknik destek verilerek tiyatronun daha aktif hale gelmesi sağlanmaktadır.

Aynı zamanda milli bilincin artmasına destek vermek amacıyla milli haftalarda ve günlerde ilgili hafta ve günlerin konusuna uygun olarak sergilenen performansları hazırlanmaktadır.

Devlet Tiyatrolarına Artan İlgi

Ülkemizde tiyatro izleyememekten şikâyet eden kişilerin sayısının artması, tiyatronun daha küçük yaşlarda izlenerek tiyatro bilincinin çocuklara kazandırılmak istenmesi gibi pek çok etken devlet tiyatrolarındaki sayının da artmasına neden olmuştur. Hem bu sayede tiyatro çok geniş kitlelere yayılabilmektedir. Olumlu sonuçlar veren devlet tiyatrolarında, başarı grafiğini ve seyirci sayısı artışını sürekli kılmak için de yeni projeler oluşturulmaktadır.

Ülkemizde hemen her ilde hızla sayılarını arttıran devlet tiyatrolarına, başkentimiz Ankara’da da Kızılay, Etlik, Ümitköy, Gölbaşı gibi farklı ilçelerde rastlamak mümkündür. Ulu önder Atatürk’ün genç cumhuriyetin geleceğinin sadece iktisadi alanda yapılacak gelişmelerle değil, sosyal alandaki gelişmelerle de ilerleyeceğini bilerek devlet tiyatrolarını kurması, bizler için yaptığı önemli gelişmelerdendir. Başkentimizde bulunan Devlet Tiyatroları da Ankara’nın kültür sanat gündemini elinde tutmakta, laik, demokratik, özgürlükçü çizgisiyle Türk tiyatrosunu biçimlendirmektedir.

Ankara’nın birçok noktasında bulunan devlet tiyatroları toplumla bütünleşmeye, tarihimizi anlatmaya, empati kültürünü geliştirmeye, ülkemizin hatta dünyanın gündemde yer alan sorunları tartışmaya, geleneklerimizi kültürel değerlere dönüştürmeye öncülük etmektedir.

Tiyatro ailenizle güzel bir gün geçirmek, çocuklarınızın zararlı alışkanlıklardan ya da kötü arkadaşlardan uzaklaşması için dahi çok güzel bir etkinliktir. Sizlerde Ankara’nın o sıkıcı kalabalığından, iş stresinden ya da alışılmışlıklardan kurtulmak istiyorsanız devlet tiyatrolarını tercih etmelisiniz. Ankara’da devlet tiyatrolarının fazla olması sizlerin ulaşımda da zorlanmamanızı sağlamaktadır. Her açıdan artısı olan devlet tiyatroları, ailelerin çocuklarını bilinçlendirmesiyle de hızla daha fazla yayılım gösterecektir.

 

Devlet Tiyatrosu    Yer
75.Yıl Sahnesi    Kızılay
Akün Sahnesi    Tunus Cad.
Altındağ Tiyatrosu    Altındağ
Büyük Tiyatro    Ulus
Cüneyt Gökçer Sahnesi    Çayyolu
İrfan Şahinbaş Sahnesi    Macunköy
Küçük Tiyatro    Ulus
Oda Tiyatrosu    Ulus
Şinasi Sahnesi    Atatürk Blv.
Stüdyo Sahne    Macunköy

 

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın