• (Alış) 5.418 TL
    • (Satış) 5.428 TL
    • (Alış) 6.131 TL
    • (Satış) 6.142 TL

Ankara Festival Etkinlikleri

Ankara Festival Etkinlikleri
26 Ekim 2018 02:34

Başkent Ankara, yıl boyunca birçok festival etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Hem ulusal hem de uluslararası alanda düzenlenen birçok festival, binlerce Ankaralı tarafından yakından takip ediliyor. Peki Ankara’da düzenlenen festivaller hangileri? Ankara etkinlikleri kategorisinin önemli bir ayağını oluşturan festivaller, ne zaman ve nerede düzenleniyor?

Her sene sinemadan tiyatroya, komediden kitaba, kahveden konsere kadar farklı kategorilerden düzenlenen onlarca festival, Ankara kültür-sanat hayatını canlı tutuyor. Zaman zaman dünyaca ünlü sanatçıları görme fırsatı yakaladığımız festivaller, genellikle Eylül-Mayıs ayları arasında gerçekleşiyor. Özellikle soğuk Ankara günlerine denk gelen festival etkinlikleri, şehrin ayazını katlanabilir hale getiriyor.

”Ankara Festival Etkinlikleri” başlığı altında şehirde düzenlenen hemen hemen her festivale yer vermeye çalıştım. Zaman zaman güncelleyeceğim listenin, La Ankara takipçileri için önemli bir arşiv olmasını amaçlıyorum.

Uluslararası Ankara Film Festivali

İlk olarak ”Ankara Film Şenliği” adıyla 1988 yılında düzenlenen Ankara Uluslararası Film Festivali, Mahmut Tali Öngören ve Aziz Nesin’in önderliğinde Bilim ve Sanat, Bilar A.Ş. ve Mülkiyeliler Birliği’nin ortaklığında hayata geçirildi. Başlangıcından itibaren Ulusal Sinema’nın gelecek kuşaklarına yatırım yapan Ankara Uluslararası Film Festivali’nin öncelikle hedefi, Türkiye Sineması’nın geleceğini şekillendirecek yeni isimleri keşfetmek ve desteklemektir.

Uluslararası Ankara Film Festivali, Büyülü Fener Sineması başta olmak üzere Ankara’nın çeşitli mekanlarında her yıl Nisan ayı sonunda gerçekleşmekte ve 10 gün boyunca sürmektedir. Festivalin güncel haberlerine filmfestankara.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Ankara Müzik Festivali

1983 yılından beri düzenlenen Uluslararası Ankara Müzik Festivali, Ankara’nın en önemli festival etkinlikleri arasındadır. Her yıl Nisan ayında gerçekleştirilen festival, yaklaşık 20 gün boyunca devam etmektedir. MEB Şura Salonu ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonu başta olmak üzere şehrin çeşitli mekanlarındaki konserlerle devam eden Ankara Müzik Festivali’ne dünyaca ünlü sanatçılar katılmaktadır.

Avrupa Festivaller Birliği üyesi olan Uluslararası Ankara Müzik Festivali; Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı gibi devlet kurumlarının yanı sıra Koç ve Sabancı Vakfı gibi özel sektörün önde gelen kuruluşları tarafından da desteklenmektedir. Festivalin detaylarına ankarafestival.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Engelsiz Filmler Festivali – Ankara

Kültüren hayata eşit katılım ilkesiyle yola çıkaran 2013 yılında düzenlenmeye başlanan Engelsiz Filmler Festivali, genellikle Mayıs ayında düzenlenmektedir. Sabit bir tarihi olmamakla birlikte 2018 Ekim, 2017 Mayıs, 2016 Mayıs ve 2015 Nisan dönemlerinde düzenlenmiştir. Festivalin Ankara ayağı, Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Goethe-Institut başta olmak üzere çeşitli mekanlarda yapılmaktadır.

İstanbul, Eskişehir ve Ankara’da düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nde 4 gün boyunca Türkiye ve dünya sinemasından çeşitli filmler sergilenmektedir. Engelli bireyler için sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı alt yazı gibi detayları festivalin en önemli unsurları arasında. Festivalin internet sitesine engelsizfestival.com adresinden ulaşılabilir. Festivalle ilgili sitemizdeki Engelsiz Filmler Festivali 2018 – Ankara başlıklı yazıyı da okuyabilirsiniz.

Gezici Festival

Sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin farklı kentlerindeki sinemaseverlere sunmak ve Türkiye sinemasını dünyaya tanıtmak amacıyla 1995 yılında yola çıkan Gezici Festival, son 23 yıl içerisinde Ankara, Artvin, Bakü (Azerbeycan), Bursa, Çanakkale, Diyarbakır, Drama (Yunanistan), Edremit, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Malatya, Mersin, Ordu, Samsun, Saraybosna (Bosna Hersek), Sinop, Tiflis (Gürcistan), Üsküp (Makedonya) ve Van kentlerinde gösterimler yapmıştır.

Film gösterimleri başta olmak üzere atölyeler, söyleşiler ve film çekimleriyle renklenen Gezici Festival, her yıl Kasım ayı sonu ile Aralık ayı başında gerçekleşmekte ve 1 hafta sürmektedir. Festival ile ilgili detaylı bilgi almak için ankarasinemadernegi.org adresini ziyaret edebilirsiniz. La Ankara’nın sponsorlar arasında yer aldığı 2018 yılındaki festivalle ilgili detaylı bilgi almak için 24.Gezici Festival başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Uluslararası Ankara Caz Festivali

1996 yılında ODTÜ Caz Günleri adıyla başlayan festival, 2001 yılına kadar ODTÜ’de devam ettikten sonra 2002 yılından itibaren Ankara Caz Festivali adını aldı. Ankara’nın en büyük festivalleri arasında yer alan Uluslararası Ankara Caz Festivali, her yıl 10 bini aşkın izleyiciye ulaşıyor.

Henüz ana sponsoru bulunmayan Ankara Caz Festivali’nden elde edilen gelir, yurt dışında caz eğitimi bursları ve derneğin varlığını sürdürebilmesi için Caz Derneği’ne aktarılıyor. Festival, her yıl Mayıs ayında düzenleniyor. Festivalin geçmiş yıllardaki içeriğiyle ilgili bilgi almak için 20. Uluslararası Ankara Caz Festivali başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali – Ankara

Toplumsal cinsiyet eşitliğini bilincini yaygınlaştırmak, kadın sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini arttırmak ve bu kuruluşların güçlenmesine katkı sağlamak, sivil toplum ve demokrasinin gelişmesi gibi temeller üzerinden hareket eden Uçan Süpürge, 1998 yılından beri gerçekleştirilmektedir. İlk kadın filmleri festivali olma özelliğine sahip olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin organizasyonu Uçan Süpürge tarafından yapılmaktadır.

Ankara’da çeşitli mekanlarda gerçekleşen festival, her yıl Mayıs ayında düzenlenmektedir. Festivalin geçmiş yıllarındaki etkinlikleriyle ilgili bilgi almak için 19. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Uluslararası Şefika Kutluer Festivali – Ankara

Ankara Devlet Konservatuarı mezunu Şefika Kutluer adına düzenlenen festival, her yıl Aralık ayında yapılmaktadır. UNICEF ”İyi Niyet Elçisi” olan Kutluer, Viyana’da Uluslararası Flüt Yarışması’nda dünya birincisi olmuştur. Devlet Sanatçısı ünvanına sahip olan olan Kutluer’in Avusturya Altın Liyakat Nişanı, Kazakistan Devlet Kültür Nişanı, Slovak Devlet Altın Madalya’sı gibi pek çok ödülü bulunmakla birlikte “Sihirli Flüt” ünvanıyla tanınmaktadır.

Uluslararası Şefika Kutluer Festivali kapsamında başkent Ankara ve İstanbul’da çeşitli konserler düzenlenmektedir. Festival hakkında detaylı bilgiye sefikakutluerfest.com adresinden ulaşılabilir.

Uluslararası Ekmek Festivali – Ankara

İlki 2017 yılında düzenlenen Uluslararası Ekmek Festivali, şehrin ilgi çekici etkinliklerinden biri. Festivale Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan gibi Orta Asya ülkeleri başta olmak üzere Dünya’nın birçok farklı ülkesinden insanlar katılmaktadır. CerModern’de her yıl Ekim ayında düzenlenen Uluslararası Ekmek Festivali’nde stantlar kurulmakta ve farklı türlerde ekmeklerin satışı yapılmaktadır.

Henüz yeni olmasına rağmen oldukça ilgi gören Uluslararası Ekmek Festivali, Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından da desteklenmektedir. Festivalle ilgili yazımızı okumak için CerModern’de 2. Uluslararası Ekmek Festivali başlığına bakabilirsiniz.

Uluslararası Beypazarı Festivali

1994 yılından beri çeşitli isimlerle düzenlenen Uluslararası Beypazarı Festivali, sadece ilçenin değil Ankara’nın da önemli festivallerinden biri haline gelmiştir. 2017 ve 2018 yıllarında Eylül ayının başında düzenlenen etkinlik, daha önce Haziran ayında düzenleniyordu.

Ankara’nın en turistik yerlerinden olan Beypazarı, her yıl düzenlediği geleneksel etkinlikte, Türkiye’nin birçok bölgesinden gelen ziyaretçileri ağırlıyor. 3-4 gün boyunca süren Beypazarı Festivali kapsamında geleneksel ata sporları, mehteran ve Seğmen ekibi gösterileriyle birlikte Beypazarı yöresinin güzellikleri sergileniyor. Festival, ulusal çapta sanatçıların katılımıyla renkleniyor. 2018 yılında düzenlenen festivalle ilgili 24.Uluslararası Beypazarı Festivali başlıklı yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali

2005 yılında Çubuk ilçesinin turizm değerini arttırmak amacıyla düzenlenmeye başlanan Çubuk Festivali, her geçen yıl artan bir ilgiyle devam ediyor. 2015 ve 2016 düzenlenmesi planlanan Çubuk Festivali, güvenlik gerekçesiyle düzenlenememiştir. Daha sonra Çubuk Belediyesi’nin çabalarıyla tekrar faaliyete geçen festival, özellikle Çubuk turşusunun tanıtımında önemli rol oynamıştır.

Turşu ve agat taşı başta olmak üzere Çubuk ilçesinin yöresel ürünlerini tanıtmayı amaçlayan festivalde 300 adet tanıtım standı kurulmakta ve ürünlerin satışı yapılmaktadır. 2018 yılında düzenlenen Çubuk Turşu ve Kültür Festivali kapsamında ”Dünyanın en büyük turşusu” kurulmuştur. Festival, her yıl Eylül ayında düzenlenmekte ve 4 gün sürmektedir.

Uluslararası Ankara Kukla Festivali

2015 yılında düzenlenmeye başlanan Uluslararası Ankara Kukla Festivali, Ankara Üniversitesi’nin ana sponsorluğunda gerçekleşmektedir. Çeşitli sanat kuruluşlarının bir araya gelmesiyle düzenlenen festivale İspanya, Rusya, İtalya ve Moldova gibi yurtdışı ülkelerinden katılımlar gerçekleşmektedir.

Kukla sanatını tanıtmaya ve yaşatmaya devam etmeyi amaçlayan Uluslararası Ankara Kukla Festivali, ilk iki yılında Mayıs ayında düzenlenmesine rağmen 2017 ve 2018 yılları için Ekim ayı içerisinde gerçekleşmiştir. 2018 yılında düzenlenen etkinlikle ilgili bilgi almak için 4.Uluslararası Ankara Kukla Festivali başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kahve & Çikolata Festivali – Ankara

”2 Tat 5 Duyu” sloganıyla yola çıkan Ankara Kahve & Çikolata Festivali’nin ilki, 18-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenmiştir. Kahve ve çikolata sektörünün tüm bileşenlerini bir araya getirmeyi hedefleyen etkinlik, 10.000 metrekarelik bir fuar alanına sahip olan ATO Congresium’da düzenlenmektedir. İlk festivalden itibaren binlerce Ankaralı ziyaret edilen etkinlik, 4 gün sürmektedir.

Konserler, söyleşiler ve yarışmalarla şenlenen Kahve ve Çikolata Festivali, birçok kahve firmasını ağırlamaktadır. Festivalle ilgili detaylı bilgi almak için Ankara Kahve & Çikolata Festivali 2018 başlıklı etkinlik yazımıza göz atabilirsiniz.

Burn Sonance Festival – Ankara

Burn Energy sponsorluğunda Club Mirador İncek’te düzenlenen Sonance Festival, 2016 yılından beri eğlence ve müziği bir araya getiriyor. Yaz ayları için alternatif bir etkinlik olma amacıyla düzenlenen Sonance Festival’e dünyaca ünlü birçok sanatçı katılıyor. Ağustos ayının sonu ile Eylül ayının başlarında düzenlenen festival, 1 gün sürse de dolu dolu geçiyor.

Festivalde müziğin yanı sıra tasarım pazarları, mangal, pamuk şeker, bira ve vodka stantları, fotoğraf çekimleri gibi etkinlikler de oluyor. 2018 yılında düzenlenen festivalle ilgili detaylı bilgi almak için Burn Sonance Festival 2018 Ankara başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Ankara Oyun ve Oyuncak Festivali

Oyuncak Kütüphanesi Derneği’nin öncülük ettiği, Yenimahalle Belediyesi ile Çankaya Belediyesi’nin destek verdiği Oyun ve Oyuncak Festivali, her yıl Dünya Oyun Oynama Günü’nü kutlamak için düzenlenmektedir. İlk olarak 2015 yılında düzenlenen festival 1 gün sürmektedir. Çankaya veya Yenimahalle’de önceden seçilen park alanında düzenlenen festivalde çocukların en temel hakkı olan “Oyun Oynama Hakkı”’nın bilinirliğini ve farkındalığını arttırma amaçlanmaktadır.

Festival, her yıl Mayıs ayının sonlarında düzenlenmektedir. Festival içeriği ile ilgili bilgi almak için 3. Ankara Oyun ve Oyuncak Festivali başlıklı etkinlik yazısına göz atabilirsiniz.

Erman Güneş

Erman Güneş

''Küçük Prens gezegeninden kaçarken, göç yolundaki yabanıl bir kuş sürüsünden yararlanmış olmalıydı.''

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar