• (Alış) 5.371 TL
  • (Satış) 5.381 TL
  • (Alış) 6.076 TL
  • (Satış) 6.087 TL

Ankara Kalesi’ndeki Yazılar Silindi

Ankara Kalesi’ndeki Yazılar Silindi
8 Nisan 2017 16:51

Yüzlerce yıllık geçmişe sahip Ankara Kalesi, şehrin seyir terası olarak hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çeken bir yer. Ankara şehir merkezinde gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alan kale, surlarındaki sprey boya yazılarıyla utanç kaynağı oluyordu. Kalenin surlarına yazılan yazılar, tarihe verdiğimiz(!) önemi turistlere gösteriyordu. Zaman zaman gündeme gelen sorun sonunda çözüldü ve kaledeki duvar yazıları temizlendi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin temizlik ekipleri tarafından 2 ay boyunca yürütülen çalışmalar sonucunda bir ayıp temizlenmiş oldu.

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı ekiplerinin çalışması, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne bağlı Ankara Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı Müdürlüğü’nün gözetiminde yürütüldü. Tarihi dokuya zarar vermeyen buhar makinesi, saf aseton ve özel boya sökücü maddeler kullanarak yapılan temizlik çalışması sonucunda, Ankara Kalesi temizlenmiş oldu.

Kalenin bir daha bu çirkin görüntülere sahne olmamasını diliyoruz.

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Hamamönü’nden Kale’ye | La Ankara
  10 Nisan 2017 00:56

  […] utanç kaynağı olan duvar yazıları silindiği için şanslıyız. Bu konu hakkında Ankara Kalesi’ndeki Yazılar Silindi başlıklı haberden bilgi […]

Bir Yorum Yazın

La Facebook

Reklamlar

Reklamlar

Reklamlar

X