• (Alış) 5.994 TL
    • (Satış) 6.005 TL
    • (Alış) 6.827 TL
    • (Satış) 6.839 TL

Ankara’da Çorbanın Adresi: Devrez

Ankara’da Çorbanın Adresi: Devrez
26 Kasım 2016 12:15

Ankara Küçükesat’ta Esat Caddesi ve Reşit Galip Caddesi’nin kesişim noktasında yer alan Devrez, Ankara’nın çorbacısı olarak biliniyor. Yaklaşık 10 yıldır hizmet veren Devrez, 24 saat açık ve oldukça işlek bir mekan. Aspavalarıyla meşhur Esat’ta dürümüyle öne çıkmayan nadir mekanlardan olan Devrez’de çöp şiş, ciğer şiş ve Adana kebap gibi yemekler de menüde bulunuyor.

Mercimek Çorbası ve Devrez

Menüde ”Dürüm Evi Özel Çorba” başlığında tek bir çorba bulunuyor. Devrez’in öne çıkan bu lezzeti, mercimek çorbası. Bakır tabak, tahta kaşıklar ve bol tereyağı ile birlikte masaya gelen Devrez’in mercimek çorbası, oldukça doyurucu bir lezzet. Unla yapılan terbiye ve pişirme aşamasında blender’dan geçmesiyle birlikte pürüzsüz bir çorba çıkıyor ortaya.

Gelelim Devrez’in meşhur çorbasının fiyatına… Bu yazıyı yazarken internet araştırmalarından da yararlandım. Ve gerçekten dolar gibi sürekli yükselen bir fiyat tablosu ile karşılaştım. Örneğin Ekşi Sözlük’te 2008 yılının Şubat ayında yazılan bir enrty’e göre çorbanın fiyatı 4 TL’imiş. 2010 yılında Oburcan isimli yemek sitesinde çorbanın 7 TL olduğundan bahsediliyor. 2016 yılında ise Devrez çorbasının fiyatı, 10 TL olarak belirlenmiş. Mekana yapılan genel eleştiri ise çorbanın fiyatının yüksekliği üzerinden oluyor.

devrez-ankara-corba

Salata ve Diğerleri

Devrez’den bahsederken yemek öncesinde masaya gelen salataya ayrı bir başlık açmak gerekiyor. Önce masaya küçük bir örtü seriliyor. Ardından marul, maydonoz, cherry domates ve roka gibi yeşillikler koyuluyor. İlginç bir sunum tekniği ve çoğunlukla malzemeler taze.

Devrez’de çorba dışında tercih edebileceğiniz alternatifler ise beyti, Adana kebap, çöp şiş, ciğer şiş ve tatlılardır.

devrez-ankara-salata

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar