• (Alış) 5.371 TL
    • (Satış) 5.381 TL
    • (Alış) 6.076 TL
    • (Satış) 6.087 TL

Ankara’da Mutlaka Gidilmesi Gereken 15 Tatlıcı

Ankara’da Mutlaka Gidilmesi Gereken 15 Tatlıcı
6 Ekim 2016 20:44

Ankara’daki tatlı meraklıları, çeşit çeşit mekanlarda tatlıları deneyerek, en lezzetlisini bulmaya çalışıyor. Eş-dost tavsiyeleri de gidilecek tatlıcılar için birer referans oluyor. Eda Aytekin tarafından Onedio sitesinde yayınlanan ”Hastasına Özel: Ankara’da Mutlaka Gidilmesi Gereken 15 Tatlı Adresi” başlıklı galeri, tatlı seferler için güzel bir kaynak niteliğinde. Ankara’nın geleneksel tatlıcılarından yeni tatlıcılarına 15 maddeden oluşan bir derleme yapan Aytekin’in listesinde mekanlar, tadılmaya değer lezzetleri barındırıyor.

Villa Restaurant

villa-restaurant-ankara

Ankara’da Villa Restaurant denilince akla ilk önce çikolatalı sufle gelir. Yıllardır bir şehir efsanesi olan Villa’nın suflesi, mekanın yeni yerinde ama eski lezzetiyle sunulmaya devam ediyor. Üstelik büyük ve küçük seçenekleri de var.

Adres: Barbaros Mah. Billur Sk. No:17, Çankaya

Telefon: 0 312 427 30 50

Bonapple Cafe

bonapple-cafe-ankara

Bestekar Sokak’tan geçerken burnunuza mis gibi fırında pişen bir pasta kokusu geliyorsa büyük ihtimalle adresi Bonapple’dır. Buranın ün yapmış ürünleri Tiramisu, Cheesecake, Boston Cream Pie, Apple Crumble, Magnolia Pudding ve Apfelstrudel. Eğer kahvenin yanında böyle harika lezzetlere bayılıyorsanız mutlaka uğrayın.

Adres: Bestekar Sk. No:39, Çankaya

Telefon: 0 312 466 80 86

Fıstıkzade

fistikzade-ankara

Şöyle güzel bir baklava yemek için artık Antep’e gitmenize gerek yok. Çünkü Fıstıkzade tatlılarını müşterileri için günlük olarak Gaziantep’ten getirtiyor. Burada ne mi yemelisiniz? Hepsini! Oldukça hafif ve boğazda kayıp giden tatlılardan baklava, şöbiyet ve dolama ilk üçte. Ayrıca katmerli Antep usulü kahvaltısı ve dondurması da denemeye değer de artar bile!

Adres: Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi, Alacaatlı Caddesi, No 9, Hilmi Barlas City Yaşam Merkezi,C-2 Blok, Çayyolu

Telefon: 0 312 242 02 55 –  242 02 65

Baklavacı Hacıbaba

baklavaci-hacibaba-ankara

1949 yılından beri Ankaralılara hizmet veren Hacıbaba, artık sadece bir baklavacı değil. Konya Yolu üzerinde bulunan mekanında restoran olarak hizmet verse de buranın kaymaklı baklavasını yemeden gitmek olmaz. Cevizli ya da fıstıklı isteyenler için de bol bol çeşit olduğunu belirtelim.

Adres: Mevlana Bulvarı No:176 Balgat

Telefon: 0 312 284 06 06

Şanlı Burma Tatlıcısı

sanli-burma-tatlicisi-ankara

Kadayıf denilince akan suların durduğu bir yer Şanlı Burma. Adından anlaşılacağı gibi burma kadayıf tatlısı ile meşhur. Özellikle sütlü-antep fıstıklı olan burma kadayıfı en çok tutulanlar arasında. Kesme dondurma ile servis yapıp insanın aklını başından alıyorlar.

Adres: Oğuzlar Mah. 1. Cadde No:2/A Balgat

Telefon: 0 312 285 59 36

Divan Pastanesi

divan-pastanesi-ankara

Türkiye’nin köklü zincir markalarından biri olan Divan Pastanesi, yıllardır Kızılay’ın tam ortasında pasta severlerle buluşuyor. Birçok ürünü başarılı olan Divan’ın asıl alameti farikası çikolatası. Bu yüzden burada mutlaka bir çikolatalı pasta yemiş olmalısınız.

Adres: Atatürk Blv. No:58 Çankaya

Telefon: 0 312 425 75 00

Zeynel Çilli

zeynel-cilli-ankara

Tunus Caddesi’nde bulunan mekan, Tunalı’nın en işlek yerinde olmasına rağmen sessiz ve huzur dolu. Yemek servisine diyecek bir şeyimiz yok ama buraya gitme nedenlerinizin başında mutlaka ama mutlaka kazandibi ve tavuk göğsü olmalı

Adres: Tunus Cd. No:90, Çankaya

Telefon: 0 312 466 19 19

Palet Pastanesi

palet-pastanesi-ankara

Ankara’nın en iyi pastanelerinden biri olan Palet, zengin tatlı ve pasta çeşitleri ile tatlı sevenler için adeta bir cennet. Limonlu cheesecake’leri bir kere tüm ezberleri bozan cinsten. Fakat süt tatlısı seviyorsanız, hele hele creme brulee yemek istiyorsanız dosdoğru buraya gidebilirsiniz.

Adres: Filistin Cad. No:35 Çankaya

Telefon: 0 312 437 20 21

Düveroğlu

duveroglu-ankara

Kebap yemek için Ankara’nın en doğru adreslerinden biri olan Düveroğlu aynı zamanda geleneksel Gaziantep baklavası ile de dillere destan. “O kadar çok şeyi yedikten sonra nasıl yiyeyim?” diyorsanız yanılıyorsunuz çünkü o kadar hafif ve lezzetli ki, bir tepsi bile yiyebilirsiniz.

Adres: Gençlik Cad. No:28 / B Anıttepe

Telefon: 0 312 229 79 38

Urfalı Hoca’nın Yeri

urfali-hocanin-yeri-ankara

Ankaralılar arasında kulaktan kulağa dolaşan bir şehir efsanesi daha. Künefe denilince “Sen bir de Hoca’da ye” diyen birisi buradan başka bir yeri kastediyor olamaz. Mekanda aynı zamanda içli köfte ve çiğ köfte de yapılıyor. Fakat künefesini yemeden ölmemek lazım.

Adres: Etlik Mahallesi, General Dr. Tevfik Sağlam Caddesi, No 127/B, Keçiören

Telefon: 0 312 352 54 06

Hatun Pastanesi

hatun-pastanesi-ankara

Mahalle pastanelerinin bir bir kapanıp yerine bistroların, patisserie’lerin açıldığı günümüzde kendini korumayı başarmış bir mahalle pastanesi burası. Küçük bahçesinde yaz aylarında limonata ve tamamen kendi yaptıkları dondurmaları tatmanız lazım. Karadenizli işletme sahiplerinin en meşhur tatları ise laz böreği.

Adres: Nene Hatun Cd. No: 28/A Cankaya

Telefon: 0 312 436 25 11

Sim Dondurma

sim-dondurma-bahceli-ankara

Yolu Bahçelievler’den geçen herkesin mutlaka uğradığı bir yerdir burası. Şu anda Ankara’da birçok şubesi bulunsa da ilk açılan ve gidince herkesi nostalji rüzgarlarına salan yerleri 7. cadde’de. Bütün dondurmalar kendi imalatları, külahların tadına ise diyecek yok.

Adres: Bahçelievler Mahallesi, Aşkaabat Caddesi, No 27/B, Çankaya

Telefon: 0 312 213 05 55

Waffle Corner

Waffle Corner Bahçelievler

Yaklaşık 11 yıldır Ankaralılara hizmet veren Waffle Corner, waffle meraklıları için oldukça tatmin edici bir mekan. Özellikle küçük bahçesinde çeşit çeşit meyvelerle oluşturduğunuz waffle yanında kahve içmek oldukça keyifli. Gitmek isteyenler için tam mevsimidir!

Adres: Arjantin Caddesi Turan Emeksiz Sokak No:7 Gaziosmanpaşa / ÇANKAYA

Telefon: 0 312 427 10 41

Baklavacı Karagöz

baklavaci-karagoz-ankara

Uzun yıllardır Ankaralıların ağzını tatlandıran Karagöz’ün birçok ürün çeşidi olsa da bize göre en güzeli sütlü nuriye. Bir hamur tatlısından çok daha hafif olan sütlü nuriye’yi Ankara’da yemeniz gereken belki de tek yer.

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Sakarya Caddesi, No 22/E, Kızılay

Telefon: 0 312 433 35 56

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın

La Facebook

Reklamlar

Reklamlar

Reklamlar

X