Ankara’dan Çıktık Yola: Gürleyik Şelalesi

Ankara’dan Çıktık Yola: Gürleyik Şelalesi
14 Ekim 2016 22:10

Ankara’ya yakın, gezilecek doğa yerleri arayanlar oldukça şanslılar. Şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenler 2-3 saatlik mesafelerde oldukça güzel yerler bulunmaktadır. Bu yerlerden bir tanesi de Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde bulunan Gürleyik Şelalesi’dir.

Bir hafta sonu atlayıp yola çıkabileceğiniz mesafede olan Gürleyik Şelalesi’nin Ankara şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 180 kilometre. Ankara’dan Gürleyik Şelalesi’ne gitmek için Ankara-Beypazarı-Nallıhan rotasını izleyerek Nallıhan Kuş Cenneti’ni geçtikten sonra sol taraftaki yol ayrımından Yunus Emre Türbesi yazan yola dönmelisiniz. Sola dönüş yaptıktan sonra yaklaşık 30 kilometre kadar tırmanışlı ve virajlı bir yolun ardından Gürleyik Köyü’ne ulaşıyorsunuz.

Gürleyik Şelalesi, Gürleyik Çayı’nın geçtiği yerde ormanlarla kaplı bir piknik alanı. Çayın oluşturduğu şelalelerde ve havuzlarda yüzülebiliyor. Özellikle yaz aylarında Ankara’ya yakın yüzülecek göl veya akarsu arayanlar, burayı tercih ediyor. Bölgeyi çok fazla kişinin bilmemesi, aşırı kalabalık olmamasını sağlıyor.

Gürleyik Şelalesi’nin bulunduğu alana cüzzi bir ücret ödeyerek girebiliyorsunuz. Alanda piknik yapabilir, yüzebilir, doğa yürüyüşüne çıkabilir, fotoğraf çekebilir ve kamp kurabilirsiniz. Ayrıca bölgede büyük-küçük başka şelaleler de bulunmaktadır. Çayın yaklaşık 2-3 kilometre yukarısında yer alan Gürleyik Subaşı Şelalesi de bunlardan biridir.

Daha detaylı bilgi için: Gürleyik Şelalesi – Gürleyik Subaşı Şelalesi


Erman Güneş

Erman Güneş

''Küçük Prens gezegeninden kaçarken, göç yolundaki yabanıl bir kuş sürüsünden yararlanmış olmalıydı.''

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar