• (Alış) 5.371 TL
    • (Satış) 5.381 TL
    • (Alış) 6.076 TL
    • (Satış) 6.087 TL

Ankara’dan Ege’ye…

Ankara’dan Ege’ye…
3 Ağustos 2017 16:19

Ankara’da yaz sıcaklarından bunalıp deniz özlemi çekenlerin, Ege taraflarında gidebileceği bazı rotaları, bu yazımızda derledik. Çanakkale’den Muğla’ya kadar Ege’nin muhteşem güzelliklerini görmek için yol alabileceğiniz alternatif rotalar:

Saros Körfezi

Mesafe: 654 Kilometre
Rota: Ankara – Eskişehir – Bursa – Bandırma – Çanakkale

Ege’nin kuzeyinde yer alan Saros Körfezi, hem tarihi dokusu hem de doğal güzellikleriyle görülmesi gereken yerlerden biridir. Üçgen biçiminde bir girinti olan ve 60 kilometre kadar Trakya kıyılarından içeriye doğru giren Saros Körfezi, su altı akıntısının yoğun olduğu yerlerden biri olduğu için kendini temizleyen bir körfez konumundadır.

Saros Körfezi’ndeki en meşhur bölgelerden biri ise Kömür Limanı‘dır.

Ayvalık

Mesafe: 700 Kilometre
Rota: Ankara – Bolu – Sakarya – Gebze – Bursa – Balıkesir (758 KM / Ücretli Geçişler)
Alternatif Rota: Ankara – Eskişehir – Bursa – Balıkesir (688 KM)

Sarımsaklı, Çataltepe ve Patriça gibi birbirinden güzel plajlarının yanı sıra Cunda Adası’nın insanı büyüleyen havasıyla öne çıkan bir yer: Ayvalık. Cunda Adası’nda tarihi evlerin arasında akşamları dolanabileceğiniz, gündüzleri ise Ayvalık çevresindeki güzellikleri keşfedebileceğiniz bir rota burası.

Ayvalık’ta gezilecek yerlerin sayısı küçük bir yerleşim yerine göre oldukça fazla. Hem yeşil hem de mavinin bir arada bulunduğu bir tatil istiyorsanız, Ayvalık’ı tercih edebilirsiniz.

İzmir ve Çevresi

Mesafe: 585 Kilometre
Rota: Ankara – Sivrihisar – Afyon – Uşak – Manisa

Hem doğası güzel olsun hem tarihi yerleri olsun hem denizi olsun hem de büyük şehre yakın bir yer olsun diyorsanız, Ankara’dan gideceğiniz en yakın Ege rotası: İzmir. Dikili, Foça, Karaburun ve Çeşme gibi İzmir’in Ege kıyısında yer alan ilçeleri tercih edebileceğiniz gibi, şehir merkezinde de oldukça fazla gezilecek yer bulunmaktadır.

İzmir tatilinizde Alaçatı, Efes Antik Kenti ve Şirince Köyü gibi noktaları gezmenizi öneririz. Ayrıca İzmir’den Yunan Adaları’na da gezi düzenleyebilirsiniz.

Kuşadası

Mesafe: 650 Kilometre
Rota: Ankara – Afyon – Uşak- Manisa – İzmir

Aydın’ın Kuşadası ilçesi, Türkiye’nin ilk turizm merkezlerinden biridir. Yaz döneminde yerli ve yabancı turistlerin bölgeye gelmesiyle nüfusu zaman zaman 2 milyona kadar dayanmaktadır.

Hem Kuşadası ilçe merkezinde hem de çevresinde oldukça fazla gezilecek yer bulunmaktadır. Efes Antik Kenti, Şirince Köyü ve Dilek Yarımadası Milli Parkı gezi listesinin başında yer almaktadır. Ayrıca aquapark sevenler için Türkiye’nin en büyük parklarından olan Aqua Fantasy Park ve Adaland havuzları da Kuşadası’nda bulunmaktadır.

Didim

Mesafe: 686 Kilometre
Rota: Ankara – Afyon (Emirdağ) – Denizli – Aydın

Neolitik Dönem’e kadar uzanan tarihi ile Türkiye’nin öne çıkan turizm noktalarından biri olan Didim, Ege’de gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Didim Plajları, Apollon Tapınağı, Milet Antik Kenti ve Didim tekne turlarıyla Didim’de güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Bodrum

Mesafe: 708 Kilometre
Rota: Ankara – Emirdağ (Afyon) – Denizli – Nazilli (Aydın) – Muğla

Sadece Türkiye’nin değil Dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri olan Bodrum; festivalleri, doğası ve denizi ile güzel bir tatil tercihidir.

Son dönemlerde giderek popüler hale gelmesi nedeniyle fiyatların artması ve çok sayıda inşaatın başlamasıyla birlikte Bodrum’un eski cazibesini kaybetmesi de söz konusudur. Eğer lüks bir otelde tatil yapmak istiyorsanız, Bodrum’daki otelleri tercih edebilirsiniz.

Marmaris

Mesafe: 640 Kilometre
Rota: Ankara – Sivrihisar (Eskişehir) – Afyon – Denizli – Muğla

Muğla’nın Marmaris ilçesi, hem bölgedeki hem de çevresindeki güzelliklerle cazip tatil rotalarından biridir. Marmaris ilçe merkezi, renkli bir gece hayatına ev sahipliği yaparken İçmeler ve Turunç gibi beldelerde de kaliteli oteller hizmet vermektedir.

Marmaris’e yakın yerlerden olan Datça, Köyceğiz ve Dalyan gibi bölgelere de günübirlik turlar düzenlenmektedir. Ayrıca Ege’nin en keyifli turizm aktivitelerinden olan tekne turları da bu tatil için yapılması gereken listesinde yer alanlardan biridir.

Fethiye

Mesafe: 616 Kilometre
Rota: Ankara – Sivrihisar (Eskişehir) – Emirdağ (Afyon) – Burdur – Muğla

İzmir şehir merkezinden sonra Ankara’ya en yakın Ege’deki tatil yeri, Muğla’nın Fethiye ilçesidir. Ege ve Akdeniz’in kesişim noktasında yer alan Fethiye, özellikle Ölüdeniz ile ön plana çıkan bir tatil yeridir.

Günlüklü Koyu, Kabak Koyu, Katrancı Koyu, Kuleli Koyu, Kelebekler Vadisi ve Saklıkent Kanyonu ilçenin ilk akla gelen turistik yerlerindendir. Ölüdeniz’de yamaç paraşütü aktivitesi de yapılmaktadır.

Erman Güneş

Erman Güneş

''Küçük Prens gezegeninden kaçarken, göç yolundaki yabanıl bir kuş sürüsünden yararlanmış olmalıydı.''

Bir Yorum Yazın

La Facebook

Reklamlar

Reklamlar

Reklamlar

X