• (Alış) 5.418 TL
    • (Satış) 5.428 TL
    • (Alış) 6.131 TL
    • (Satış) 6.142 TL

Ankara’nın Instagram Fotoğrafçısı: Yusuf Özgen

Ankara’nın Instagram Fotoğrafçısı: Yusuf Özgen
19 Nisan 2017 11:20

Ankara’da çektiği fotoğrafları Instagram hesabından yayınlayan Yusuf Özgen, başarılı fotoğrafları ile büyük beğeni topluyor. 1988 doğumlu Özgen’in fotoğrafları yüzlerce kişi tarafından beğeniliyor. La Ankara olarak şehrin güzelliklerini ön plana çıkartan fotoğrafçı ile bir röportaj yaptık. Hazırladığımız soruları yanıtlayan Özgen, Ankara’da fotoğrafçılık yapmanın zorluklarına da değindi.

Yusuf Özgen’in fotoğraflarına @ysfozgen hesabı üzerinden ulaşabilir ve kendisini takip edebilirsiniz.

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Öncelikle merhaba. 1988 Ankara doğumluyum. Ankara Kızılcahamamlıyım. Bilişim ve web tasarım sektöründe çalışıyorum. Hobilerimden bahsetmeme gerek yok sanırım en büyük hobim fotoğrafçılık 🙂

Fotoğrafçılığa başlama hikayenizden bahseder misiniz?

Fotoğraf çekmeye ilk olarak 2016 yılı Şubat ayında başladım. Kardeşimin bir köşede duran fotoğraf makinesini arkadaşımın nişanında fotoğraf çekmek için alıp, bunu da pek beceremeyince o gün öğreneceğim bu işi dedim. O günden bu yana amatör olarak fotoğraf çekiyorum.

Fotoğraflarınızı hangi ekipmanlarla çekiyorsunuz ve Photoshop düzenlemesi yapıyor musunuz?

Fotoğraflarımı ilk olarak Nikon D90 + 18-105 lens ile çekmeye başladım. Şu an ise Canon 7D+Tamron 17-50+Sigma 18-200+Samyang Balıkgözü lenslerle çekimlere devam ediyorum. Photoshop düzenlemesi bazen yapıyorum bazen yapmıyorum. Yapsamda ışık ve renk ayarı yapıyorum. Bunun haricinde fotoğrafların orijinalliğiyle oynamıyorum.

Fotoğrafçılığa yeni başlayacak kişilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Fotoğrafçılığa yeni başlayacak kişiler için öncelikle DSLR makinayla başlamalarını tavsiye ederim. Ben kursa gitmedim, kursa giden arkadaşların kursla kalmamalarını, bol bol fotoğraf çekmelerin tavsiye ederim. Teoriden çok tecrübe önemli sanırım fotoğrafçılıkta. Mesela uzun pozlama deneyimini yaşamalarını, değişik çekim tekniklerini denemelerini öneririm. Fotoğrafçılık böyle daha eğlenceli oluyor.

Ankara’da fotoğrafçılık yaparken, karşılaştığınız ilginç durumlar nelerdir?

Ankara’da fotoğrafçılık biraz zor aslında. Özellikle resmi kurumların olduğu yerlerde size bir ajan gibi bakılabilir 🙂 Bazı yerlerde yetkililerden izin alarak fotoğraf çekiyorum. Çoğu resmi kurum, askeriye gibi yerlerde izinsiz fotoğraf çekerseniz başınız derde girebilir. Küçük şehirlerde, ilçelerde böyle bir sıkıntı var mı bilmiyorum ama Ankara’da bu konuda dikkatli olmak gerekiyor.

Ankara’da nerelerde fotoğraf çekmeyi seviyorsunuz ve şehir dışından gelen fotoğrafçılara, nereleri önerirsiniz?

Ankara’da en çok Ulus civarında fotoğraf çektim sanırım. Ankara Kalesi, Kale Çarşısı, Hacıbayram, Gençlik Parkı vs. Buraların dışında ise Gölbaşı Mogan Gölü, Eymir Gölü, Göksu Parkı, Mavigöl gibi parklar iyi bir seçim olabilir. Şehir dışından gelen fotoğrafçılara öncelikle Ankara Kalesi’ni, Hacıbayram civarını tavsiye ederim. Çünkü hem tarihi hemde görsel olarak çok güzel fotoğraflar çekilebilir.

La Ankara sitesini takip ediyor musunuz?

La Ankara sitesini takip ediyorum. Ankaramız için böyle sitelerin varlığı beni sevindiriyor. Özellikle Ankarayla özdeşleşmiş “La” deyiminin de kullanılması daha hoş olmuş. Site kurucusu ve yöneticilerine Ankara’ya böyle bir hizmet sundukları için bir Ankaralı olarak sonsuz teşekkür ederim.

Son olarak, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

1 yıllık fotoğrafçılık serüvenimde Ankara’da görmediğim çok güzel yerlerin olduğunu farkettim. Herkes bence bu güzellikleri görmeli. Ankara fotoğrafları için beni ysfozgen adlı instagram hesabımdan takip edebilirler. Bana bu röportajı hazırlayan La Ankara sitesine ve yöneticilerine çok teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar