ASALA Esenboğa Havalimanı Saldırısı

ASALA Esenboğa Havalimanı Saldırısı
29 Haziran 2016 01:06

28 Haziran Salı günü İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısı, Türkiye havaalanlarında yaşanan terör saldırılarının üçüncü oldu. Saldırıların ikincisi, 23 Aralık 2015 tarihinde İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaşanmış ve temizlik işçisi Zehra Yamaç hayatını kaybetmişti.

7 Ağustos 1982 tarihinde Ermeni terör örgütü ASALA’nın Ankara Esenboğa Havalimanı’na yaptığı saldırı, Türkiye tarihinde havaalanlarında yaşanan ilk terör saldırısı olarak kayıtlara geçmişti. Peki 7 Ağustos 1982 tarihinde Ankara Esenboğa Havalimanı’nda neler yaşanmıştı?

Ermeni terör örgütü ASALA’nın Türkiye’de yaptığı ilk ölümlü eylem olan Esenboğa Havalimanı saldırısında 7 Türk, 1 Alman ve 1 Amerikalı olmak üzere toplam 9 kişi hayatını kaybederken 72 kişi de yaralanmıştır.

1982 Ankara saldırısı, Zohrab Sarkisyan ve Levon Ekmekçiyan ismindeki iki Ermeni teröristin KLM havayolu şirketinin satış ofisine yakın bir noktada, silahlarını ortaya çıkarması ile başlamıştır. Görgü tanıklarından birinin ifadesinde teröristlerin saldırısı sırasında Sizden 25 kişinin ölmesi ne fark eder? Bizden bir milyon kişi öldü.” şeklinde bağırdığı iddia edilmiştir. Teröristlerin bağırmasının ardından bazı yolcular kaçmaya başlayınca, kaçan yolculara ateş edilmiştir. Yaşanan arbedede silahlı saldırganlar kafeteryaya koşmuşlar ve burada yirmi kişiyi rehin almışlardır. Daha sonra olay bölgesine güvenlik güçlerinin gelmesiyle sıcak çatışmalar başlamıştır.

Yaşanan iki saatlik bir çatışmada sonucunda, 9 kişi hayatını kaybetmiş 72 kişi yaralanmıştır. Ölenler arasında üç Türk polisi, üç Türk yolcu, bir Türk havaalanı personeli, bir Amerikalı kadın yolcu ve bir Alman mühendis bulunmaktadır. ABD Dışişleri Bakanlığı görevlisi Falmouth Jean Bosworth, Amerikalı havaalanı görevlisi DF Bosworth’un bir kurşunla öldürüldüğünü doğrulamıştır.

Çatışma sırasında Zohrap Sarkisyan öldürülmüş, diğer saldırgan Levon Ekmekçiyan ise canlı olarak yakalanmıştır.

ASALA’nın Saldırıyı Üstlenmesi

Saldırı sonrasında eylemi üstlenen ASALA terör örgütü, Türk hükümetinin isteklerini yerine getirmemesi durumunda faaliyetlerine devam edeceğini bildirmiştir.

Canlı olarak yakalanarak mahkemeye çıkarılan Levon Ekmekçiyan devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını ayırmak ve başka bir devletin egemenliği altına girmeye yönelik eylemlerde bulunmak, silahlı örgüte üye olmak, silahlı örgütü yönetmek ve adam öldürmek suçlarından idam cezasına mahkûm edilmiştir. 29 Ocak 1983 tarihinde Levon Ekmekçiyan idam edilmiştir.

Saldırıya Tepkiler

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ASALA’nın ortadan kaldırılması için bir kararname yayınlandığını açıklamıştır. Başbakan Bülend Ulusu saldırıyı kınamıştır. İstanbul Ermeni Patriği ve Türk Ermenileri bir bildiri ile saldırıyı kınamışlardır. Özellikle bazı Ermeni cemaatlerinin faaliyetleri yakından izlenmeye başlamıştır.

Saldırıya karşı en dikkat çeken tepki ise Ermeni asıllı Türk Vatandaşı Artin Penik tarafından gerçekleştirilmiştir. Penik, 10 Ağustos 1982 günü Taksim Meydanı’nda üzerine benzin dökmüş ve elindeki çakmakla kendini tutuşturarak yakmıştır.

Olayın ardından hastaneye kaldırılan Artin Penik, bütün müdahalelere rağmen, hastanede 5 gün yattıktan sonra hayatını kaybetmiştir. Penik, hastanedeki üçüncü gününde yaptığı açıklamalarla “Pişman değilim. Ülkem için canımı vermeye hazırım” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın