• (Alış) 5.476 TL
    • (Satış) 5.486 TL
    • (Alış) 6.167 TL
    • (Satış) 6.178 TL

Cinnah 19 Apartmanı ve Hikayesi

Cinnah 19 Apartmanı ve Hikayesi
2 Temmuz 2018 20:13

Ankara’nın Cinnah Caddesi üzerinde yer alan Cinnah 19 apartmanı, farklı mimarisi ile şehrin dikkat çeken detaylarından biri.

Asıl adı ”Meydanlar Müdürlüğü İşçileri Yapı Kooperatifi Apartmanı” olan Cinnah Caddesi üzerindeki 19 numaralı bina, 1957 yılında tamamlanmış. Mimar Nejat Ersin tarafından 1954 yılında tasarlanan apartman, havaalanında çalışan mühendis ve mimarların oturması amacıyla yapılmış.

3 kattan oluşan apartmanın her katında 5 adet dubleks daire bulunuyor. Toplamda 15 daireye sahip olan ve Cinnah 19 olarak bilinen apartmanda Ankara manzarasına sahip seyir terası, yüzme havuzu, barbekü ve güneşlenme yerleri gibi özellikle bulunuyor. Bugün dahi birçok apartman için lüks sayılabilecek özellikleri bulunan Cinnah 19 apartmanında dönemin ünlü mimarları Le Corbusier, Oscar Niemeyer, Lucio Costa ve Edward Durrell Stone’un etkilerinin görüldüğü söyleniyor.

Bölgenin bir başka dikkat çeken hikayesi ise koruma talebi üzerine. Dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve Cumhurbaşkanı Celal Bayar, o tarihin gözde yapılarından biri olan Cinnah 19 ve Mimar Hayati Tabanlıoğlu tarafından yapılan Çankaya Camisi ile birlikte tek bir yeşil alan içerisinde alınarak korunması talep edilmiş. Bu talep, 1960 darbesinin yaşanması nedeniyle değerlendirilememiştir.

1970’lerin ortalarına kadar oldukça meşhur olan apartman, elçilik mesupları ve Amerikan askerlerinin konaklama olarak tercih ettiği yerlerin başında gelmiştir. Bu tarihten sonra büyük kentlere yaşanan göçler ve inşaat sektöründe yaşanan rant artışı gibi nedenlerden dolayı bakımsız bir hale gelmiş ve kaderine terk edilmiştir.

Ankara Mimarlar Odası tarafından gerçekleştirilen ”Bina Kimlikleri” projesi kapsamında Ankara’daki diğer özgün binalar gibi bu binaya gösterilen ilgi de artmıştır. Cinnah 19 apartmanı hakkında Mimar Ali Cengizkan’ın makaleleri de bulunmaktadır. Cengizkan tarafından yazılmış olan ”Nejat Ersin ile ‘Cinnah 19’ üzerie” ve ”Cinnah 19: Ütopik mi, gerçek modern mi?” isimli makaleler; ”Modernin Saati: 20. Yüzyılda Modernleşme ve Demokratikleşme Pratiğinde Mimarlar, Kamusal Mekan ve Konut Mimarlığı” isimli kitapta bulunmaktadır.

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar