• (Alış) 5.363 TL
  • (Satış) 5.373 TL
  • (Alış) 6.076 TL
  • (Satış) 6.087 TL

Dehşetin Yüzü (The Nun) Film Eleştirisi

Dehşetin Yüzü (The Nun) Film Eleştirisi
24 Eylül 2018 09:00

Orijinal adıyla The Nun, Dehşetin Yüzü olarak 21 Eylül 2018 tarihinde Türkiye’de vizyona girdi. Rahibe anlamına gelen The Nun, haftanın vizyon filmleri arasında öne çıkanlardan oldu. Korku Seansı (The Conjuring) ve Korku Seansı 2 (The Conjuring 2) filmlerinin de yapımcılığını üstlenen James Wan; spin-off (Bir filmdeki karakter üzerinden yeni bir film yapılması olarak açıklanabilir.) olarak adlandırılan Dehşetin Yüzü ile sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.

Filmin dağımtıcısı konumundaki Warner Bros, özellikle sosyal medya üzerinden iyi bir pazarlama yapıp ilgi çekici görseller paylaşınca merakım arttı. La Ankara’daki ilk film eleştirisi yazımı, The Nun hakkında yazmaya karar verdim.

Dehşetin Yüzü (The Nun) Konusu

Romanya’da bir manastırda gerçekleşen intihar olayını araştırmak için Vatikan tarafından bir rahip ve henüz rahibe yeminini etmemiş olan genç bir rahibe görevlendiriliyor.

Görevlendirilen ekip, Romanya’ya geldiklerinde intihar olayını ilk öğrenen ve bölgeyi iyi bilen çiftçi ile birlikte bu manastıra ulaşıyorlar. Manastıra gelen ekip, olayı araştırmaya başlıyor ve sırlar bir bir açığa çıkıyor. Şeytani rahibe olarak ortaya çıkan Valak, manastırdaki misafirlere korku dolu anlar yaşatıyor.

Dehşetin Yüzü (The Nun) Filminin Kadrosu

Korku Seansı film serisinin spin-offu (yan ürün) olarak karşımıza çıkan Dehşetin Yüzü filminin yönetmenliğini Corin Hardy üstleniyor. Filmin başrollerinde Demian Bichir (Rahip Burke), Taissa Farmiga (Rahibe Irene) ve Jonas Bloquet (Frenchie) bulunuyor. Burada dikkat çeken nokta, genç oyuncu Taissa Farmiga. Taissa, Korku Seansı filmlerindeki başarılı başrol oyuncusu Vera Farmiga’nın kardeşi.

Korku Seansı 2’de Valak rolüyle yer alan Bonnie Aarons, The Nun’da da aynı görevle devam ediyor. Kadroda Rahibe Victoria olarak Charlotte Hope ve Rahibe Oana olarak Ingrid Bisu yer alıyor. Maxime Alexandre ise filmin görüntü yönetmenliğini yapıyor.

Dehşetin Yüzü (The Nun) Filminin Eleştirisi

Başrol oyuncuları Demian Bichir ve Taissa Farmiga, oldukça başarılı. Rollerinin hakkını veriyorlar. Özellikle genç Taissa, ablasının yolundan hızla ilerliyor.

Filmi değerlendirmeye öncelikle senaryo kısmıyla başlamak istiyorum. Basit ve klişe bir senaryoya sahip olan film, başından sonuna kadar tahmin edilebilir şekilde ilerliyor. Bir de havada kalan kısımlar var tabi. Rahibe kimmiş, nasıl böyle olmuş, ne istiyormuş? Bu sorulara doğru düzgün açıklamalar bulamadım açıkçası.

Bir korku filminde başarılı bir şekilde korkutulamıyorsam, filmi yeterli bulamıyorum. Peki başarılı bir şekilde korkutmak nasıl olur? Senaryoyla, hikayeyle, mimiklerle, sürükleyicilikle olur. Dehşetin Yüzü filmi ise her vasat korku filminin başvurduğu jump scare yani kısaca ”BÖH” efekti bulunuyor. Jump scare, sesle veya efektlerle aniden seyirciyi korkutma tekniği oluyor. Fakat bu ani sahnelerin ne zaman geleceğini anlarsanız, haliyle filmden beklediğiniz etkiyi alamıyorsunuz. The Nun filmi de standart yöntemler izliyor.

Filmin başlangıcında oldukça iyi bir ışık ve çekim kadrajları olmasına rağmen orta kısımda ve sonda neredeyse zifiri karanlıkta film izlemek zorunda kalıyorsunuz. E haliyle göz yoruluyor, beyin yoruluyor…

Hep eleştiri, hep eleştiri diyip filmin iyi yanlarından bahsedelim demek isterdim ama başrol oyuncuların başarılı olması dışında pek de iyi bir yanı yok açıkçası. Şöyle bir korku filmi izleyelim de biraz korkalım diyorsanız, The Nun filmini tavsiye etmem. Film, IMDB’de 10 üzerinde 5.8 puan almış. Benim bu filme puanım ise 10 üzerinde 4 oldu.

Sanem Uçarlar

Sanem Uçarlar

Hayat kısa, kuşlar uçuyor 🕊️ Hacettepe GSF 🔍 Tiyatrosever 🔍 Beşiktaş

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • ''Venom: Zehirli Öfke'' Film İncelemesi | La Ankara
  25 Ekim 2018 17:50

  […] Dehşetin Yüzü (The Nun) Film İncelemesi yazımın ardından ikinci incelememdeki seçimim, çok sevdiğim Marvel evreninden bir eser oldu. 5 Ekim 2018 itibariyle Türkiye’de vizyona giren Venom: Zehirli Öfke filmi, yabancı kaynaklardan olumsuz yorumlar almasına rağmen benim hoşuma gitti. IMDB sitesinde 10 üzerinden 7 alan film, genel olarak beklentilerin altında olduğu konusunda eleştirilse de izlemeye değer olduğunu düşünüyorum. […]

Bir Yorum Yazın

La Facebook

Reklamlar

Reklamlar

Reklamlar

X