• (Alış) 5.371 TL
    • (Satış) 5.381 TL
    • (Alış) 6.076 TL
    • (Satış) 6.087 TL

Dünden Bugüne: ODTÜ Ormanları

Dünden Bugüne: ODTÜ Ormanları
6 Ekim 2016 17:03

ODTÜ Ormanı, zaman zaman hem yazılı hem de görsel basında tartışmalarla gündeme geliyor. Tartışmaların odak noktası ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi içerisindeki ormanlık arazinin üniversiteye ait olmadığı ve kullanıma (imara) açılması yönünde çalışmalar yapıldığı. La Ankara sitesi olarak ODTÜ Ormanlarının nasıl oluştuğu hakkında bir fotoğraf galerisi derlemeye karar verdik. Bu fotoğraflar ışığında günümüzde Ankara şehir merkezinin en yeşil bölgesinin nasıl oluştuğu ve geliştiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

eski-odtu-ormanlari-1

1956 yılında eğitim-öğretim hayatına başlayan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin ilk hali, yukarıda görüldüğü gibi. Bozkırın ortasındaki okulun etrafında hiçbir şey bulunmuyor. Her şey4.500 hektarlık bir bozkır arazisinin ODTÜ’ye tahsis edilmesi ile başlıyor.

eski-odtu-ormanlari-2

1957 yılında ODTÜ ile birlikte Orman Bakanlığı tarafından arazinin ağaçlandırma çalışmalarına başlandı. 1958 yılında 180 dekarlık bir alan, ODTÜ ve Türkiye Ormancılar Cemiyeti’nin ortak çalışması sonucunda deneme parselleri oluşturuldu.

eski-odtu-ormanlari-3

eski-odtu-ormanlari-4

eski-odtu-ormanlari-5

eski-odtu-ormanlari-6

eski-odtu-ormanlari-7

eski-odtu-ormanlari-8

eski-odtu-ormanlari-9

odtu-ormanlari-1

odtu-ormanlari-2

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın

La Facebook

Reklamlar

Reklamlar

Reklamlar

X