• (Alış) 5.418 TL
    • (Satış) 5.428 TL
    • (Alış) 6.131 TL
    • (Satış) 6.142 TL

Dünya Vegan Günü Etkinlikleri

Dünya Vegan Günü Etkinlikleri
3 Kasım 2018 00:43

Dünya Vegan Günü, 1-4 Kasım tarihleri arasında Ankara’da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Kasım 1944’te İngiltere’de kurulan Vegan Topluluğu’nun 50. yılını kutlamak ve bulunan vegan terimini anmak amacı ile 1994 yılında “1 Kasım Dünya Vegan Günü” ilan edilmiştir. Veganlık, insan olmayan hayvanların hissedebilen ve özgürlüklerini arayan varlıklar olmasından ileri gelerek, onların mal, köle veya kaynak olmadığını savunmaktadır. Bu nedenle veganlar hayvan sömürüsü içeren tüm eylemleri ve söylemleri hayatlarından çıkarırlar.

Ankara Dünya Vegan Günü Etkinlikleri, 1 Kasım Perşembe günü 19:30’da Altı Üstü Bar’da Veganlık Sunumu ile başlayacak. Sunum kapsamında vegan teori ve pratik anlatılacak ardından hayvan hakları kuramına kısa bir giriş gerçekleştirilecek.

2 Kasım Cuma günü 19:00’da Ankara’nın ilk vegan mekanı Veganka’da profesyonel bisiklet sporcusu Berk Okyay ile veganlık ve spor üzerine bir söyleşi yapılacak.

3 Kasım Cumartesi günü olan etkinliklere Turuncu Sanat ev sahipliği yapacak. 14.00’da başlayacak Antimilitarizm, Queer Teori ve Veganizm etkinliğinde şiddet karşıtlığı ve ayrımcılıklar üzerine gerçekleşecek. Sohbette veganizmin bu iki alanla kesiştiği noktalar tartışılacak. 16.00’da gerçekleşecek Ekofeminizm Atölyesi’nde ekoloji ve feminizmin yollarının nasıl kesiştiği ve bu kesişimin nasıl yeni bir alan açtığını tartışacak. Söyleşi ardından da ekolojik temizlik ürünü üretim atölyesi yapılacak. 17.30’da gerçekleşecek Açık Mutfak Atölyesi’nde farklı vegan tatlar hazırlanacak. Günün son etkinliği 19.30’da Giresun Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi vegan sağlık profesyoneli Dr. Emine Ayhan’ın, Veganlık ve Sağlık üzerine sorulara cevap niteliği taşıyan konuşması olacak.

4 Kasım Pazar günü etkinlikler Haymatlos Mekan’da gerçekleşecek. 11.00’da sürprizlerle başlayacak Vegan Kahvaltı ‘nın ardından 14.00’da Kuki Veterinerlik’in yürütücülüğünde Hayvanlara İlkyardım Atölyesi” yapılacak. Ardından 16.30’da Chris Delforce’un yönetmenliğini yaptığı Dominion belgeseli Ankara’da ilk kez gösterilecek. Saat 19:00’da insanların hayvanlarla kurduğu ilişkiyi ve onlara bakış açısını yeniden düşünmeye davet eden Fotoğraflarla Hayvan Hikayeleri etkinliği başlayacak. Dünya Vegan Etkinlikleri, 4 Kasım akşamı Kapanış Partisi ve vegan aktivist/müzisyen Gülce Özen Gürkan Konseri ile sonlanacak.

Ankara Vegan Platformu‘nun düzenlediği 1-4 Kasım Dünya Vegan Günü Etkinlikleri katılmak isteyen herkese açık.

Melda AKALIN

Melda AKALIN

📌ODTÜ'lü Filozofumtrak 🤔🎓 📌ArtLover 🎭🎨🎵🎬💃🏼 📌Member of AFSAD

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar