Dünyanın En Büyük Koleksiyonu: Ankara Satranç Müzesi

Dünyanın En Büyük Koleksiyonu: Ankara Satranç Müzesi
5 Aralık 2016 13:51

Ankara’nın pek bilinmeyen yerlerinden biri, Altındağ Hamamönü’ndeki Satranç Müzesi… Hem de öyle sıradan bir müze değil,koleksiyonu ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girerek ”Dünyanın En Geniş Satranç Koleksiyonu” unvanını kazanmış bir müze. 12 Ekim 2015 tarihinde ziyarete açılan müze, hem tasarımındaki güzelliği ile hem de birbirinden ilgi çekici satranç takımları ile ziyaretçilerini ağırlıyor.

Altındağ’ın merkezinde Hamamönü’nün biraz yukarısında kurulan Gökyay Satranç Müzesi, bölgedeki mimari konuma uygun olarak tarihi dokuyu yansıtan eski Ankara evi mimarisinde dizayn edilmiştir. 1008 metrekarelik alanı bulunan müzede 103 farklı ülkeden 590 satranç takımı sergilenmektedir. Farklı temalar üzerine sergilenen satranç takımları, ziyaretçileri kültürel çağrışımlarla güzel bir yolculuğa çıkartmaktadır.

Magagaskar, Şili, Fransa, Kazakistan, Türkmenistan ve Meksika gibi 100’den fazla ülkeden toplanan satranç takımlarının büyük bir kısmı Akın Gökyay’a aittir. 1975 yılında satranç takımları koleksiyonu yapmaya başlayan Gökyay, 31 Ocak 2012 tarihinde 412 satranç takımına ulaşmış ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştır. Bu koleksiyon, Türkiye’deki tescilli ilk ve tek satranç koleksiyonu olma özelliğine de sahiptir.

ankara-satranc-muzesi

Ankara Satranç Müzesi Ziyaret Günleri ve Saatleri

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Pazartesi günleri haricinde haftanın altı günü ziyarete açıktır. Ayrıca 29 Ekim, Ramazan ve Kurban bayramlarının birinci günü gibi özel günlerde ziyaret edilememektedir. Müzenin ziyaret saati ise sabah 10:00’da başlamaktadır. 12:30-13:30 arasında öğle tatili nedeniyle kapanan müze, akşam 18:00’a gezilebilmektedir.

ankara-satranc-muzesi

Ankara Satranç Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Tam: 10 TL
İndirimli: 5 TL

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi giriş bileti fiyatları, tam ziyaretçiler için 10 TL olarak belirlenmiş. Öğrenciler, öğretim elemanları, 65 yaş ve üstü ziyaretçiler için ise 5 TL ücret alınıyor. Ayrıca 10 kişi ve üzerindeki grup ziyaretlerinde indirim bilet fiyatı olarak 5 TL alınıyor.

ankara-satranc-muzesi

Ankara Satranç Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Ulaşım

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde belediye binasının arka tarafındaki sokakta yer almaktadır. Ankaray kullanmak isteyenler, Kurtuluş Metro İstasyonu’nda indikten sonra gezerek Hamamönü tarafından Altındağ Belediyesi’nin bulunduğu yere doğru yürüyebilir ve hemen arka taraftaki müzeye ulaşabilir. Ayrıca Ulucanlar dolmuşları da müzenin yakınından geçmektedir.

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Telefon Numarası: 0 312 312 13 04-05
Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Adresi: Hamam Arkası Sakarya Mah. Basamaklı Sok. No:3 06230 Altındağ-Ankara

Erman Güneş

Erman Güneş

''Küçük Prens gezegeninden kaçarken, göç yolundaki yabanıl bir kuş sürüsünden yararlanmış olmalıydı.''

Bir Yorum Yazın