• (Alış) 5.418 TL
    • (Satış) 5.428 TL
    • (Alış) 6.131 TL
    • (Satış) 6.142 TL

Duymayan Kalmasın : 2. Uluslararası Latin Amerika ve Karayip Film Festivali

Duymayan Kalmasın :  2. Uluslararası Latin Amerika ve Karayip Film Festivali
6 Kasım 2018 11:22

Herkese Merhaba…

Bu yazının konusu bizi bir kez daha Çağdaş Sanatlar Merkezi Gösteri Salonu’nda birleştiriyor.
4 Kasım’da açılış töreni yapılan etkinliğe Latin Amerika ve Karayip ülkeleri büyük elçileri ile çok sayıda davetli katılarak oldukça etkileyici bir açılış törenine imza attı. Etkinlik programına göz atacak olursak, bizi oldukça dolu günlerin beklediğini söyleyebilirim. Şimdiden iyi seyirler…

04 Kasım 2018 
(19:00)
Brezilya (Waste Land)

Lucy Walker‘ın yönettiği 2010 yapımı film 98 dakika sürmekte ve bu her dakika sizi kendi içinizde derin sorgulamalarda bırakırken, Vik Muniz ile karakterin içine girip filme dahil etmekte.
Filmimiz Vik Muniz’in yaratım sürecinde Rio de Jenerio’daki devasa çöplükte geri dönüşüme uygun atıkları toplayarak yaşamlarını sürdürmeye çalışan insanların hayatlarına komşu olarak, çöplerden şaheserler yarattığı bir belgeseldir. Müzikleriyle de ses getiren belgesel görüntüleriyle ve hikayesiyle sizi oldukça tatmin edecektir.

07 Kasım 2018
(12:00)
Arjantin (El Secreto de sus Ojos)

Bir Juan Jose Campanella filmi olan ve Türkçeye ”Gözlerindeki Sır” olarak çevrilen filmin konusu, Arjantin cuntasında geçmektedir. Kurgusuyla eskiyle yeniyi cinayet gibi bir olayla sorunsuz bir şekilde sergileyen etkileyici bir film. Film konusu ve görüntüleri gibi oyunculuk da hayli ilgi çekici.

(18:00)
Şili (El Regalo)

Öğretmenlik hayatından emekliye ayrılan Franco’nun uzun yıllar çalışmış beyni ve vücudu kendisini depresyona sürüklemeye başladığı sırada, arkadaşları Franco’ya hiç beklemediği bir hediye verir. Süreç Franco’yu, nereye varacağı belli olmayan bir yolculuğa çıkarır. Cristián Galaz, Andrea Ugalde yönetmenliğindeki filmin merak unsuru izleyiciyi sıkıcılıktan uzaklaştırmakta ve iyi bir seyiri bize hediye etmekte.

(20:00)
Kolombiya (Gabo: La Magia de lo Real)

Justin Webster‘in yönetmenliğini üstlendiği Gabriel Garcia Marquez‘in hayatını anlatan 2015 belgeseli, Kolombiya tarihinin içinde Fidel Castro ile dostluğunun yanı sıra pek çok anekdotla karşımıza çarpıcı hayat hikayesi çıkaran belgesel, bir yazarın hayatını tüm bilinmeyenleriyle sunmakta.

11 Kasım 2018
(16:00)
Küba (HabanaStation)

Küba Çocuk Tiyatrosu Kumpanyası La Colmenita ile çekilen HabanaStation, farklı çevrelerden gelmelerine rağmen arkadaşlıklarını sürdüren iki çocuğun hayatını Küba’nın güncel ve toplumsal sorunlarıyla harmanlayarak sunuyor.

(18:00)
Meksika (Arrancema la Vida)

Roberto Sneider‘in yönettiği 2008 yapımı film, Meksika devrimi yıllarını bir generalin aşkı ve vatanıyla harmanlayarak hayata geçirmiştir.

(20:00)
Peru (Viejos Amigos)

Fernando Villarán‘ın yönettiği film İngilizceye The Good Old Boy olarak çevirilmiştir. 2014 yapımı film kendi içerisinde naifliğiyle sizleri içine alacak. Seksen yaş üzeri 4 arkadaşın hatırlamak ve unutma evreleri arasında hayatlarında en çok istedikleri şeyi yapacakları zaman başlarına gelen olayı anlatmaktadır.

21 Kasım 2018
(12:00)
Venezuela (Jerico)

Venezuela’nın müzikleri ve renkleriyle hem kulağa hem de göze hitap eden bu film tatlı bir mizah duygusuyla Jerico köyünde yaşayan her yaştan kadının hayatlarını bizimle paylaşıyor. Catalina Mesa yönetimindeki film 2016 yılında vizyona girdi.

(19:00)
Kosta Rika (A Ojos Cerrados)

Hikaye 1966’da İspanya’da bir lisede İngilizce dersleri veren tamamen standart bir hayatı seçmiş olan bir adamın, hayatının kahramanı olan John Lennon ile tanışmak için Amerika’ya doğru yola çıkmasıyla başlar. Yolda arabasına aldığı iki kaçakla bu yol hikayesi tamamen bambaşka yollara evrilir.

Etkinlik çerçevesindeki bütün bu filmlerden ayrı ayrı etkileneceğinize ve gösterim sonunda memnun bir şekilde salondan ayrılacağınıza eminim. Etkinlik ücretsiz olup dilediğiniz filmin hikayesine kendinizi kaptırabilirsiniz.

İyi seyirler, mutlu günler… 🙂

Sinem Başaran

Sinem Başaran

Fotoğraf, fotoğrafçının kendisidir, insan dediğin hangi anı durdurmak istediğine kendisi karar verir.

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar