• (Alış) 5.418 TL
    • (Satış) 5.428 TL
    • (Alış) 6.131 TL
    • (Satış) 6.142 TL

Enes Debran’dan İsimsizler Sergisi

Enes Debran’dan İsimsizler Sergisi
3 Kasım 2018 00:13

CerModern HubArtSpace‘de açılan sezonun ikinci galerisi, Enes Debran‘ın ”Eikon” isimli sergisi, 26 Ekim 2018 Cuma günü ziyarete açıldı. 18 Kasım 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilen ”Eikon”, sanatçının ilk kişisel sergisi olma özelliğini taşıyor.

Çok fazla duyurusu yapılmayan bu sergiye CerModern’deki güncel sergileri gezerken rastladım. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olan Enes Debran’ın hazırladığı ”Eikon”, 48 adet eserden oluşuyor. Her eserin yanında; numarası, hangi malzemelerin kullanıldığı, boyutları ve yapım yılı bilgileri yer alıyor. HubArtSpace’deki ekranda, Enes Debran’ın yaptığı konuşmayı dinleyerek biraz bilgi ediniyorum. Debran, bunun ilk kişisel sergisini olduğunu ve bu sergide portrelere yer verdiğini söylüyor. Eserlerinde birbirinden farklı malzemeler kullanan sanatçının şu sözü, çalışmalarına açıklama getiriyor, ”Resme başladığımda yanımda bir kolonya şişesi varsa kullanabiliyorum. Deneyselliğe ihtiyaç duyuyorum. Raslantısal resimler çıkartıyorum ortaya.”

İsimsiz portreler, belirsiz suretler, bağlantısız boyutlar ve kullanılan farklı malzemeler… Sergiyi gezerken gözüme çarpan ilk şey, bu farklılıklar oldu. Sanatçının eserleri birbirinden bağımsız hazırlanmıştı. Belki de tek ortak noktaları, aynı sergide toplanmaları ve hepsinin birer portre olmasıydı. Enes Debran’ın konuşmasını dinlediğim zaman, gözlemlerim daha sağlıklı hale geldi. Sanatçı, deneyselliğe ihtiyaç duyup raslantısal eserler ortaya koyduğunu söylüyordu. Bir izleyici olarak ilk gözüme çarpan noktanın raslantısal eserler olması, sanatçının amacına ulaştığını gösteriyor.

Genç bir sanatçı olan Enes Debran’ın Eikon sergisi, ilk kişisel sergisi olmasına rağmen etkileyici güzellikte. Kullandığı deneyselliğin artması, ileride çok daha farklı eserler ortaya koymasını sağlayacaktır. Sergi, Vik Muniz’in Waste Land (Çöplük) isimli belgesel filmini hatırlattı. 2010 yılında yayınlanan Waste Land’da sanatçı Vik Muniz’in geri dönüşüm materyallerini kullanarak çektiği fotoğraflar konu ediniyordu. Eikon sergisi bu kadar deneysel olmasa bile, farklılık açısından güzel eserler ortaya çıkartmış.

Günümüzde sanat eserleri dahil her şeyin bu kadar çabuk tüketildiği bir toplumda, farklı eserler ortaya koyarak izleyicilerde yer edinebiliyorsunuz. Debran’ın sergisi, bu yönden oldukça başarılı. Sanatçının yeni açacağı kişisel sergileri takip ediyorum. Sergiyi henüz gezme fırsatı bulamayanlara da bir göz atmalarını tavsiye ederim.

*Yazının manşeti için kullandığım fotoğrafı, sanatçının sergisiyle uyumu yakalaması açısından çektim; isimsiz portrelerin arasında isimsiz bir kadın.

Erman Güneş

Erman Güneş

''Küçük Prens gezegeninden kaçarken, göç yolundaki yabanıl bir kuş sürüsünden yararlanmış olmalıydı.''

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar