• (Alış) 5.811 TL
    • (Satış) 5.822 TL
    • (Alış) 6.729 TL
    • (Satış) 6.741 TL

Engelsiz Filmler Festivali 2017 – Ankara

Engelsiz Filmler Festivali 2017 – Ankara
17 Mayıs 2017 10:53

İlk kez düzenlendiği 2013 yılından itibaren 112 filmi görme ve işitme engelli sinemaseverlerle buluşturan Ankara Engelsiz Filmler Festivali 5. yılında Eskişehir ve İstanbul ile buluştu. Bu yıl ile birlikte Engelsiz Filmler Festivali adıyla sinemaseverlerle buluşmaya devam edecek.

Türkiye ve Dünya sinemasının en iyi örneklerinden oluşan film programı ile yan etkinliklerini görme ve işitme engelli bireyler için erişilebilir bir formatta sunan ve tüm etkinliklerini erişilebilir mekanlarda gerçekleştiren festival, Ankara’nın yanı sıra Türkiye’nin diğer şehirlerindeki bireylere de ulaşarak kültürel hayata eşit katılımın yagınlaşmasını sağlayacak.

Festivalde bu yıl uzun, kısa ve belgesel toplam 34 film; Engelsiz Yarışma, Türkiye Sineması, Dünyadan, Engel Tanımayan Filmler, Uzun Lafın Kısası, Çocuklar İçin, Sinema Tarihinden ve Otizm dostu Gösterim tematik başlıklar altında sinemaseverlerle buluşuyor.

Festivaldeki bütün filmler göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar içinse işaret dili ve ayrıntılı altyazı ile sunuluyor.

Engelsiz Filmler Festivalindeki gösterimler sonrası film ekipleriyle yapılan söyleşiler ve atölye çalışmaları işaret dili çevirmeni eşliğinde gerçekleştiriliyor. Açılış ve ödül Törenlerinde ise işaret dili çevirisinin yanı sıra sesli betimleme yapılıyor. Böylece engeli olan, olmayan tüm sinemaseverler festivali bir arada takip edebiliyorlar.

Bu sene festivale Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Ve Ulucanlar Cezaevi Sinema Salonu ev sahipliği yapıyor.

Festival bu sene yan etkinliklerine bir yenisini daha ekliyor. Festivalde seyirciler iki farklı proje sayesinde sanal gerçeklik ile tanışıyor. 2015 yılından itibaren Cannes, Sundance, Berlin, Tribeca, Loacrno, Toronto gibi önemli film festivallerinin programlarında kendine yer bulan ve hikaye anlatımında yeni bir dönemin başlangıcına işaret eden sanal gerçeklik deneyimleri, izleyicinin hikaye içinde aktif bir rol üstlenmesini sağlıyor. Bu yııl programda yer alan iki farklı projeyle seyirciler sanal gerçeklikle tanışıyor.

Körlük Üzerine Notlar: Karanlığa Doğru Büyük adlı ilk projede izleyiciler, 1983 yılından itibaren görme yetisini yavaş yavaş kaybeden yazar John Hull’ ın tuttuğu sesli günlükleri görsel ve işitsel olarak deneyimleme fırsatı bulacaklar. Seyirciler bir sanal gözlük aracılığıyla John Hull’ın görme yetisini yitirdiği süreçteki duyumsal ve psikolojik deneyimlerine ortak olacaklar. John Hull’ın tuttuğu sesli günlükler ile görme yetisini yavaş yavaş kaybedişini anlattığı körlük Üzerine Notlar adlı belgesel de festival programında yer alıyor.

Tekerlekli Sandalye Simülaörü: Tekerlekli Sandalye ile karşıdan karşıya geçmek ne kadar zor olabilir? Kullanıcıların; tekerlekli sandalye kullanan kişilerin kent ortamında karşılaştığı engelleri deneyimlemesi için tasarlanmış olan Tekerlekli Sandalye Simülatörü festival seyircilerini bu sorunun yanıtını verecek. Simülatör, 20-23 Mayıs tarihleri arasında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde denenebilir.

Engelsiz Yarışma : Festivlin, 2016 yılının en çok ses getiren yerli yapımlarından derlediği Engelsiz Yarışma programında bu sene Mehmet Can Mehmetoğlu’nun Albüm, Kıvanç Sezel’in Babamın Kanatları, Reha Erdem’in Koc Dünya, Rıza Sönmez’in Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta

Çektiğim Film’de Kar Romanı da Var ve Seren Yüce’nin Rüzgar’da Salınan Nilüfer filmleri yer alıyor. Ödül Töreni 23 Mayıs Salı günü Goethe-institut Ankara’da düzenlenecek.

Türkiye Sineması bölümünde Umut Vedat’ın Kara Atlas ve Ümit Köreken’in Mavi Bisiklet filmleri, Dünya Sineması Bölümünde ise Matt Ross’un Kaptan Fantastik, Asghar Farhadi’nin Satıcı ve Cesc Gay’ın Trueman filmleri yer alıyor.

Engel Tanımayan Filmler bölümü her sene olduğu gibi bu sene de bizleri engellilik ile bildiklerimizi sorgulamaya ve bilmediklerimizi keşfetmeye davet ediyor. Seçkide; Çok Uzak, Çok Yakın, Doğal Düzensizlik ve Körlük Üzerine Notlar olmak üzere üç belgesel ve Ana Tole’un Küçük Tenceresi, Duy Beni, Duyu, Kör Vaysha, Luca’yı Tamir etmek, Macropolis, O An, Sadece İki Dakika, Sözcüklerin Ötesinde Dokuz Kısa film sinema severlerle buluşuyor.

Uzun Lafın Kısası : Kısa film severleri Türkiye de üretilmiş kısa filmlerden renkli bir seçki bekliyor. Büst, Kemik, Patates Olmasın, Siyah Çember, Tavşan Kanı, Yer Yüzündesin, Bunun Bir Tedavisi Yok,Uzun lafın kısası bölümünde yer alıyor.

Sinema Tarihinden isimli bölümde ise bu sene cennet Sineması ve Sürü filmerini işitme ve görme engelli sinema severlerin erişimine sunuyor.

Otizm Dostu Gösterim: ilk kez 2015 yılında gerçekleştirdiği Otizm Dostu Gösterim ile otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençler için de erişilebilir olmaya devam ediyor. Bu özel gösterim kapsamında Deniz’in Şarkisi (Song of the Sea) adlı canlandırma film, loş bir salona, ses seviyesi düşük tutularak gösterilecek.

Kahramanların Animasyon Atölyesi: 9-12 yaş grubundan 12 işitme engelli çocuk, kendilerini betimledikleri karakterler tasarlayacaklar ve bu karakterlerle kısa birer animasyon film yapacklar. Çocuklar, “Kahraman” olarak dahil oldukları atölye çalışmasında, sınırsız bir ifade biçimi olan canlandırma tekniğini deneyimleyecekler.

Bakış Açısı Atölyesi: İki farklı disiplin arasında geçirgen bir köprü kurmayı, beden hareketi ve kamera hareketi ilişkisini araştırmasını amaçlıyor.

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’nin ana destekçisi Açık Toplum Vakfı, Avrupa Birliği, Türkiye Delegasyonu, British Council, Ankara Fransız Kültür Merkezi, Goethe-institut Ankara, İrlanda Büyükelçiliği ve İsviçre Başkonsolosluğu festival destekçilerı arasında yer alıyor.

Festival programına Engelsiz Filmler internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar