• (Alış) 5.418 TL
    • (Satış) 5.428 TL
    • (Alış) 6.131 TL
    • (Satış) 6.142 TL

24. Gezici Festival 30 Kasım’da Başlıyor!

Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen Gezici Festival, 24’üncü kez yollara düşüyor. Ankara festivalleri arasında önemli bir yere sahip olan Gezici Festival, 2018 yılı programında Ankara’nın ardından Sinop ve Kastamonu’yu da ziyaret edecek.

Dünya Sineması’ndan Ödüllü Filmler

Amin: Bu sene Cannes’ta prömiyerini yapan Fransız yönetmen Philippe Faucon’un Amin filmi, 24. Gezici Festival’de gösteriliyor. Avrupa’daki göçmen meselesine dair incelikli bir anlatı sunan filmin başrolünde Senegalli komedyen ve müzisyen Moustapha Mbengue var.

Donbass: Ukrayna’da yıllardır süren siyasi ve toplumsal çalkantıları konu edinen Donbass filmi, festivalde dikkat çeken yapımlardan biri. bu yıl Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan ve Ukrayna’nın Oscar adayı olarak seçilen Donbass filminin yönetmenliğini Sergei Loznitsa yapıyor.

Kız (Girl): Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde FIPRESCI Ödülü ve festivaldeki en iyi ilk filme verilen Altın Kamera ödülü dahil festivalden dört ödülle birden dönen Kız (Girl), yılın en ses getiren yapımlarından biri. Belçika’nın Oscar adayı olarak da seçtiği film, bir dans akademisinde okuyan ve balerin olmak isteyen on beş yaşındaki Lara’nın öyküsünü ele alıyor.

Koleksiyoncu Ruben Brandt: Slovenyalı yönetmen Milorad Krstić’in Locarno Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ilk uzun metrajı Koleksiyoncu: Ruben Brandt, sanat tarihinden ve görsel sanatlardan beslenen sıradışı bir animasyon. Film, ünlü psikoterapist Ruben Brandt’ın kabuslarından kurtulmak için dünyaca ünlü müzelerden ve özel koleksiyonlardan on üç farklı tabloyu çalmaya çalışmasını anlatıyor.

Soğuk Savaş (Zimna Wojna): Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan filmin yönetmen koltuğunda, bir önceki filmi Ida (2013) ile Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ını kazanan Pawel Pawlikowski oturuyor. Komünist Polonya’dan kaçan iki müzisyenin yıllara yayılan aşkını anlatan film, siyah beyaz estetiği ve müzikleriyle sinemaseverleri mest eden bir estetiğe sahip.

Süleyman Dağı: Karlovy Vary Film Festivali’ndeki Batının Doğusu yarışmasında En İyi Film ödülünü kazanan Süleyman Dağı (Sulayman Too), Elizaveta Stishova’nın ilk uzun metrajlı filmi. Alkole düşkün Karabas’ın kayıp olduğu düşünülen oğlunun bulunmasıyla yaşananları ele alan film, Kırgızistan’daki gündelik hayata dair çarpıcı tespitlerde bulunan bir aile dramı.

Şüphe (Beoning): Lee Chang-dong’un sekiz yıl aradan sonra çektiği Şüphe (Beoning) bu yıl Cannes Film Festivali’nde eleştirmenlerden en yüksek notu aldı ve FIPRESCI Ödülü’nün sahibi oldu. Haruki Murakami’nin “Barn Burning” adlı kısa öyküsünden uyarlanan film, genç bir kadınla tanıştıktan sonra kendini gizemli bir olayın içinde bulan Jong-su’nun öyküsü üzerine kurulu. Filmde The Walking Dead dizisinden tanıdığımız Steven Yeun da yer alıyor.

Uzak Evren (Distant Constellation): Locarno, Viyana ve Sevilla film festivallerinden ödüllerle dönen film, Türkiye asıllı ABD’li yönetmen Shevaun Mizrahi’nin ilk uzun metrajı. İstanbul’da bir huzurevinde yaşayan altı karakteri takip eden ve İstanbul’u, azınlık olmayı, yaşlılığı ve gençliği şiirsel bir dille perdeye yansıtan film son dönemin en heyecan veren belgesellerinden.

Delft Porseleninin Sırrı (Het geheim van Delft): Hollanda EYE Film Müzesi sessiz film küratörlerinden Elif Rongen-Kaynakçı’nın Gezici Festival için seçtiği Delft Porseleninin Sırrı (Het geheim van Delft, 1917), bir çömlekçide ustabaşı olarak çalışan Jan Vogel’ın öyküsünü anlatan bir suç filmi.

Kapının Ardı (Behind the Door): San Francisco Sessiz Film Festivali’nin başkanı Roy Byrne’ün önerdiği Kapının Ardı (Behind the Door, 1919) ise 1. Dünya Savaşı esnasında gemisi bir Alman denizaltı tarafından batırılan ve karısı kaçırılan Amerikalı Oscar Krug’un intikam öyküsünü anlatıyor.

La Ankara olarak basın sponsorları arasında yer aldığımız 24. Gezici Festival’in programına ve haberlerine festival boyunca bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar