• (Alış) 5.418 TL
    • (Satış) 5.428 TL
    • (Alış) 6.131 TL
    • (Satış) 6.142 TL

Film İncelemesi: Müslüm

Film İncelemesi: Müslüm
9 Kasım 2018 20:31

2013 yılında hayatını kaybeden Arabesk müziğin efsanelerinden Müslüm Gürses‘in hayatını konu edinen Müslüm filmi, haftalar öncesinden iyi çalışmış bir PR ile sinemaseverlere sunuldu. 26 Ekim 2018 Cuma günü vizyona giren film, bu kadar reklamdan sonra ilk haftasında hatırı sayılır bir kitleye ulaştı. Film gösterime girdikten 2 hafta sonra sinemaya gitme fırsatı bulabildim. Kızılay’daki Büyülü Fener Sineması, hafta içi olmasına rağmen Müslüm filmine gidenlerle doluydu.

Müslüm Filminin Gişe Hasılatı

Yazının başında belirttiğim PR kampanyası ve güçlü bir konunun ele alınması, filmin gişe istatistiklerine de yansımış. Müslüm filmi, vizyona girdiği ilk 3 gün; 600.141 seyirci tarafından izlenerek 8.683.174,24 TL hasılat elde etmiş. Ben filme gidip bu yazıyı yazmaya fırsat bulana kadar geçen süreç içerisinde ise (2 hafta) 2.778.441 seyirci sayısına ulaşan film, hasılatını 37.021.305,92 TL’ye çıkartmış.

Müslüm Film İncelemesi

Müslüm Gürses’i canlandıran Timuçin Esen, muhteşem bir oyunculuk sergilemiş. Filmdeki bütün şarkıları onun ağzından mı yoksa Müslüm Gürses’in kendi sesinden mi dinleyeceğimizi merak ediyordum doğrusu. Şarkıları kendi okuyan Esen, büyük bir yükün altından başarıyla kalkmış. Fakat Müslüm Gürses’in orijinal kayıtları da oldukça iyi olurdu diye düşünüyorum. Özellikle filmde gerçek kayıtlar biraz daha artırılsaydı (son sahnedeki gibi) daha sürükleyici bir film olabilirdi. Gülhane konseri başta olmak üzere Müslüm Gürses’in konserlerinden gerçek kesitler sunulabilirdi.

Öncelikle film oldukça iyi ses kurgusu ve görüntü yönetmeliği içeriyor. Sesler, geçişler, çekimler ve renkler çok başarılı. Burada en büyük eleştiriyi, Müslüm Gürses’in kendini kaybettiği anlarda yerleştirilen efektlere veriyorum. O kadar abartılı efektlerle birlikte bir ara kendimi korku filminde zannettim. Geneli başarılı olan efektler, özellikle 2-3 noktada korku filmine bağlamış. Bunları pek beğenmedim.

Peki ya Arabesk?

Filmin geneli acı dolu, e Müslüm’ün hayatını neşeli bir şekilde ele almak olmazmış zaten. Kronolojik olarak iyi gidiyor derken, bir kısmın üzerinde hiç durulmadığını gördüm. Müslüm Gürses’in ve arabesk müziği en ateşli olduğu yıllar… Filmin bir sahnesinde ”TRT’den yasaklı olmanıza ne diyorsunuz?” diye bir soru yöneltiyor muhabir. Müslüm Gürses’i Müslüm Gürses yapan, fanatik bir kitle vardı. Jiletçi tayfa olarak adlandırılan bu kişiler, filmdeki bir konserde görünüyor sadece. Elbette koca bir hayatı 2 saat 10 dakikaya sığdırabilmek kolay bir şey değil. O dönemlerde insanların duygularını dışa vurduran, ülkenin sosyoekonomik durumunu gözler önüne seren noktalar bunlar. Müslüm Gürses’in hayatında bu kadar önemli olan bir noktanın atlanmaması gerekiyordu.

Senaryodaki bazı kısımlar, Muhterem Nur hanımın eseri gibi duruyor. Hangi kısımlarını değiştirmiştir, hangilerini eklemiştir bilemiyorum ama senaryoya onun gözünden bir bakış getirildiği çok açık.

Genel olarak filmi başarılı buldum, izlemeye değer olduğunu düşünüyorum. Filme puanım, 10 üzerinden 7.

*Seyirciye Not

Normalde kalabalık olacağını tahmin edeceğim film seanslarına gitmemeye çalışıyorum. Film eleştirisi yazdığım için ise vizyon filmlerine gitmekte geç kalmamam gerekiyor. Ne ara bu hale geldik bilmiyorum ama öncede sinemada -sesli sesli- bir şeyler yenmesinden rahatsız olurken; şimdilerde sosyal medya bağımlılarıyla uğraşıyoruz. Güzel kardeşim, hiç filmin ortasında telefon çıkarılıp Instagram’a story atılır mı? Her şarkıda kameraya kaydedilir mi? Hayır gören konser falan sanacak. İlla story atacaksanız; filmden önce/sonra at. İnsanları rahatsız etmeye ne hakkınız var?

Sanem Uçarlar

Sanem Uçarlar

Hayat kısa, kuşlar uçuyor 🕊️ Hacettepe GSF 🔍 Tiyatrosever 🔍 Beşiktaş

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar