• (Alış) 5.363 TL
    • (Satış) 5.373 TL
    • (Alış) 6.076 TL
    • (Satış) 6.087 TL

Gezi: Eymir’e Gitmek İçin 6 Neden

Gezi: Eymir’e Gitmek İçin 6 Neden
14 Ekim 2016 21:01

Ankara’da huzurlu bir hafta sonu geçirmek ve şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenler için akla gelen ilk alternatiflerden biri, Eymir Gölü’dür. ODTÜ sınırları içerisinde kalan bu göl, hemen yakınında Mogan Gölü ile birlikte hafta sonu şehrin en çok tercih edilen yerleri haline gelmektedir. Adı, ODTÜ ile özdeşleşen ve yaz-kış ayrı güzellikler sunan Eymir Gölü’ne gitmek için akla gelen nedenleri, 10 maddede sıraladık.

1- Ankara’ya yakın

Ankara şehir merkezine Konya Yolu üzerinde 25 kilometre ve Turan Güneş Bulvarı üzerinden 16 kilometre. Göle direkt olarak toplu taşıma olmaması, aracı olmayanlar için en büyük sıkıntı. Ama Gölbaşı girişinde inip, taksiye binerek Eymir’e ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için: Eymir Gölüne Nasıl Gidilir?

eymir-golu-coklu-bisiklet

2- Bisiklet sürmenin keyfi Eymir’de…

Ankara’nın yokuşlarında ve trafiğinde bisiklet sürmek oldukça zordur. Zaten şehir içerisinde bisiklet yolu olmamakla birlikte bisiklet kültürü de oluşmamıştır. Bu nedenle Ankara’da yaşayanlar hem arabalarına yükleyerek bisikletlerini buraya getirmekte hem de Eymir Gölü’nün her iki girişinde de bulunan bisikletçilerden bisiklet kiralamaktadır.

eymir-golu-bisiklet

3- Eymir Gölü’nde köfte-ekmek…

Eymir Gölü içerisinde mangal yakmak yasaktır. Fakat göl çevresinde bulunan lokantalarda ziyaretçilerin çeşitli yemekler bulmak mümkündür. Buraya gelenler, özellikle göl kenarında köfte ekmek yemektedir. Göl manzarasında karnınızı doyurmanın tadı da bir başkadır.

eymir-golu-lokanta

4- Ankara’ya en yakın trekking rotası…

Ankara ve çevresinde yürüyüş parkurları arayanlar için şehre en yakın alternatif, Eymir Gölü’dür. Gölün çevresini saran 11 kilometrelik yol, hem bisikletçiler hem de doğa yürüyüşü sevenler için güzel bir tercihtir. Bu arada başka yürüyüş alternatifleri için Ankarada Trekking Yapılacak Yerler başlıklı yazıya bakabilirsiniz.

eymir-golu-trekking

5- Yazı ayrı kışı ayrı güzel

Eymir Gölü, yaz mevsiminde zaten oldukça kalabalık olmaktadır. Ama karlar altındaki göl manzarası da oldukça keyiflidir. Sıkı giyinip, karda yürüyüş yapmak istiyorsanız yine Eymir Gölü’nü tercih edebilirsiniz.

eymir-golu-kis-manzarasi

6- Doğa fotoğrafçılığı yapabilirsiniz

Ankara’da fotoğraf çekecek yer arayanlar için de güzel bir nokta olan Eymir Gölü’nde hem doğa fotoğrafçılığı hem de manzara fotoğrafçılığı için uygun alanlar bulunmaktadır. Ayrıca Güneş’in batmasına yakın saatlerde Eymir’e giderek ters ışık çalışmaları da yapabilirsiniz.

eymir-golu-fotografcilik

Erman Güneş

Erman Güneş

''Küçük Prens gezegeninden kaçarken, göç yolundaki yabanıl bir kuş sürüsünden yararlanmış olmalıydı.''

Bir Yorum Yazın

La Facebook

Reklamlar

Reklamlar

Reklamlar

X