• (Alış) 5.994 TL
    • (Satış) 6.005 TL
    • (Alış) 6.827 TL
    • (Satış) 6.839 TL

Kahveli Kokteyl: Espresso Martini

Kahveli Kokteyl: Espresso Martini
10 Ağustos 2018 21:12

Akay Kavşağı’ndan Tunus Caddesi’ne doğru ilerlerken, IF Performance’ın hemen yanında kalan Dumadum, kahve ile alkolün birleştiği lezzetleri ile insanları kendisine çekiyor. Ben de bu cazibeye kapıldım ve mekana şöyle bir göz atmaya karar verdim.

Dumadum Coffee Kitchen adıyla hizmet verirken konsept değişikliği ile birlikte Dumadum Coffee Beer adını alan mekan, sıcak bir ortama sahip. Menüyü rica ettikten sonra bir şeyler söylüyorum ve mekanın işletmecilerinden Çağdaş Deniz ile sohbet etme fırsatı buluyorum. Bu arada Deniz’in önerisiyle Espresso Martini isimli kokteyli deneme fırsatı buluyorum. Yazımın da ana temasını tadına bayıldığım bu kokteyle ayırıyorum.

”Önce Bayıltıyor Sonra Ayıltıyor”

Yurtışında bilinen bir kokteyl olan Espresso Martini, Türkiye’de henüz hak ettiği itibari kazanmış gibi görünmüyor. Farklı ülkelerdeki barlarda Espresso Martini günleri düzenleniyor ve bu günlerde kokteyl, uygun fiyatlarla satışa sunuluyor.

Çağdaş Deniz’in verdiği bilgilere göre bu kokteylin ortaya çıkış hikayesi, bir barmene ”beni önce bayıltacak sonra da ayıltacak bir içki hazırlar mısın?” sorusu sorulması üzerine bu kokteylin hazırlandığı yönünde… Kokteyl; espresso, vodka ve likör içeriyor.

Dumadum’daki kahveli kokteyller bununla sınırlı değil fakat en dikkat çekeni Espresso Martini gibi duruyor. Deneyerek yeni kahveli içkiler ürettiğini söyleyen Çağdaş Deniz, bu konuda yeniliklere oldukça açık.

4.Nesil Kahve

Ankara’da kahve kültrünün hızla geliştiğini belirten Çağdaş Deniz, eskiden sadece evlerde nescafe yapılırken şimdilerde kahve tüketiminin artmasıyla birlikte teknolojinin etkisiyle kahve kültürünün değiştiğini söylüyor.

2. nesil, 3.nesil derken kahve tüketimi oldukça yoğun bir hal aldı. Ankara’da da adım başı açılan farklı konseptlerdeki kahveciler, bir fark ortaya koymak çabalıyor gerçekten de. Sıradan kahveciler arasından sıyrılan bir mekan olarak görüyorum Dumadum’u.

3. nesil kahve yapımı için yer müsait olmadığı için gerekli ekipmanlar bulunmuyor Dumadum’da. Sonunun gelmesi şuan için mümkün görünmüyor kahve çılgınlığının. Çağdaş Deniz, sohbetimiz sırasında dikkat çekici bir cümle söylüyor. ”Belki biz 3.nesil kahve yapımını atladık ama yaptığımız alkollü kahveler ile 4.nesil kahve sıfatına adayız.” diyor. Bu iddia hoşuma gitti açıkçası. Siz de yeniliklere açık biriyseniz, bu mekana uğrayıp Espresso Martini ve diğer kahve kokteyllerinin tadına bakabilirsiniz.

Bu arada La Ankara ekibi ile bu güzel kokteylin hazırlanışı sırasında ufak bir klip de hazırladık:

Çağdaş Deniz’e keyifli sohbeti ve ilgisi için teşekkür ediyorum 🙂

Melda AKALIN

Melda AKALIN

📌ODTÜ'lü Filozofumtrak 🤔🎓 📌ArtLover 🎭🎨🎵🎬💃🏼 📌Member of AFSAD

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar