• (Alış) 5.418 TL
    • (Satış) 5.428 TL
    • (Alış) 6.131 TL
    • (Satış) 6.142 TL

Kitap İncelemesi: Ankara Cinayeti

Kitap İncelemesi: Ankara Cinayeti
4 Aralık 2016 16:36

2003 yılında baskısı çıkan İhsan Tombuş’un Ankara Cinayeti isimli kitabı, 248 sayfadan oluşuyor.

Bilgi Yayınevi’nden çıkan kitap, bir cinayetin belgesel romanı niteliğinde. Akıcı bir üsluba sahip olmasına rağmen hukuki ve adli kavramlarla harmanlanan kitap, edebi eser olmasından öte adli-belgesel şekli ile ön plana çıkıyor.

1940’lı yıllarda meydana gelen Cumhuriyet tarihinin en karışık, en gizemli, en ilginç cinayet davasından yola çıkılan Ankara Cinayeti ile ilgilenen kişilerden birisi de ünlü polisiye roman yazarı Agatha Christie. Olay ile ilgili araştırma yaparak bilgi toplayan Agatha Christie, bu bilgileri değerlendireceğini söyleyerek “İşte gerçek ve canlı tam bir polis romanı” demiş.

Kitabın Arka Kapağından:

Cinayetin iki sanığından biri, zamanın Genelkurmayı Başkanı Kazım Orbay’ın oğlu Haşmet Orbay’dı. Bir doktoru öldürmek suçundan idamı isteniyordu. Tam o sırada akılları karıştıran bir intiharla yaşamı son bulan Ankara’nın ünlü eski valisi Nevzat Tandoğan’ın da adının karıştığı cinayetin sanıklarıyla kolej sıralarında sıkı dost olan yazar İhsan Tombuş, nedeni bir türlü çözülemeyen bu cinayetin belgesel romanını yazdı.

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar