Kızılay Meydanı’nın adı resmen değişti

Kızılay Meydanı’nın adı resmen değişti
9 Ağustos 2016 11:32

Bir süredir gündemde olan Kızılay Meydanı’nın adının değiştirilmesi konusu, resmi olarak gerçekleşti. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ”15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı” olarak adlandırılan Kızılay Meydanı, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan kararlar doğrultusunda resmi olarak değiştirildi. Kızılay Meydanı’nın yanı sıra Genelkurmay Kavşağı’na da ‘’15 Temmuz Şehitler Meydanı’’ adı verildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başkanlığında, darbe girişiminin ardından ilk kez toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ağırlıklı olarak 15 Temmuz şehitleriyle ilgili kararlar alındı. Başkan Gökçek’in saygı duruşu ve şehitlere Fatiha ile açtığı Meclis’te, siyasi parti grup başkanvekilleri, meclis üyeleri, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili konuşmalar yaptı. Darbe girişimi sırasında yaşananlarla ilgili bilgilerin, birlik beraberlik, uzlaşma ile ilgili mesajların verildiği konuşmaların ardından, başkanlık yazıları ve önergeler görüşüldü.

Ankara’nın önemli caddelerinden 27 Mayıs 1960 askeri darbesine katılmış General İrfan Baştuğ’un adını taşıyan cadde bulvar yapılarak, FETÖ terör örgütü yandaşı Semih Terzi’yi alnından vurarak, darbeye karşı ilk kurşunu sıkan Şehit Astsubay Ömer Halisdemir’in adı, Ankara’da önemli caddelerinden İrfan Baştuğ Caddesi’ne verildi.

Meclis üyeleri, Kızılay Meydanı olarak bilinen Hürriyet Meydanı’nın isim değişikliğiyle ilgili Başkanlık Yazısı ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Ankara’da Demokrasi Meydanı bulunması nedeniyle, ismi Kızılay Demokrasi Meydanı konulması düşünülen ve resmi adı Hürriyet Meydanı olan Kızılay Meydanı’na ‘’15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı’’ adı verildi.
FETÖ lideri Fetullah Gülen’in adını çağrıştırdığı için Keçiören’de bulunan Gülen Caddesi’nin de adının ‘’Güldalı Caddesi’’ olarak değiştirilmesine de karar verildi.

Grupların ortak önergeleriyle 15 Temmuz ve Demokrasi şehitleriyle ilgili alınan diğer kararlar ise şöyle:

-Ankara’da şehit olan yakınlarına, Büyükşehir Belediyesi veya Büyükşehir Belediyesi’nin ortak olduğu şirketler ile bu şirketlerin kurduğu şirketlerde karşılanmak suretiyle konut temin edilmesi, konut verilen ailelerin eşya ve ihtiyaçlarının karşılanması, ayrıca şehit yakınları ve gazilerin işe alınması konusunda öncelik tanınacak.

-15 Temmuz’u unutturmamak için kentte uygun görülen yere müze kurulacak. Müzede tanklarla ezilen araçlar, şehitlerin ve gazilerin ilgili bilgi ve hatıralar, o güne ait fotoğraf, video ve ses kayıtları bulunacak.

-Her yıl “15 Temmuz’u Anma Haftası” oluşturulması konusunda karar alınarak, bu hafta içinde çeşitli etkinlikler yapılacak.
-15 Temmuz’da yaşananların gelecek kuşaklara aktarılması için bilgilendirme amaçlı kitap, broşür, cd veya uygun görülecek diğer yöntemlerle yayınlar hazırlanacak.

-Darbe girişimi sırasında hasar gören kamu kurum ve kuruluşların onarımı ve yapımı için talepte bulunan kamu kurum ve kuruluşları ile protokol yapılacak.

-Ankara il sınırları içerisinde yaşayan şehit yakınlarına yaşadığı ev veya apartmana asılmak üzere şehitlik beratını temsil eden nitelikte plaket yapılarak asılacak ve ayrıca evlerinde köşe oluşturulacak.

-Karşıyaka Mezarlığı içerisinde “15 Temmuz Şehitliği” olarak özel alan tahsis edilecek.

Bir Yorum Yazın