Türk Hava Kurumu Müzesi

  • Yer Adı:: Türk Hava Kurumu Müzesi
  • Kategori: Müzeler
  • Tel: 0 312 311 30 13
  • Adres: Hipodrom Caddesi, Ankara Arena Spor Salonu Yanı, Ulus
  • Ulaşım: Batıkent Metrosu M1
  • Şehir: Ulus
  • İl:
  • Kroki: Kroki için tıklayın

Ankara’da gezilecek yerlerden ve Ankara’da gezilecek müzelerden birisi olan Türk Hava Kurumu Müzesi veya kısa THK Müzesi, 19 Mayıs 2002 tarihinde ziyarete açılmıştır.

2000 yılının Kasım ayında Türk Hava Kurumu Merkez Yönetim Kurulu kararıyla bir müze oluşturulmasına karar verildi. Bu müze, Türk Havacılığı’nın ilerleme aşamalarını göstermek ve gelecek nesillere bunu aktarmak amacıyla planlandı. 2 Aralık 2000 tarihinde Kültür Bakanlığı’ndan alınan iznin ardından müze çalışmalarına başlandı. Tarihi paraşüt kulesinin yanına inşa edilen Türk Hava Kurumu Müzesi’nde Türk Havacılığı’nın ilklerinin anlatıldığı tarih bölümünün yanı sıra THK hakkında da geniş bilgilere yer verilmiştir. Bu bilgiler; tarihi belgeler, fotoğraflar ve çeşitli maketlerle desteklenmiştir.

Türk Hava Kurumu Müzesi Ziyaret Günleri ve Ziyaret Saatleri

Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi’nde yaz ve kış saatlerinde farklı ziyaret zamanları uygulanmaktadır. Buna göre 1 Kasım – 31 Mart tarihleri arasında Ankara THK Müzesi 09:00’da açılmakta ve 18:00’da ziyarete kapanmaktadır. 1 Nisan – 30 Ekim günleri arasında ise müze 10:00’da ziyaretçilere açılmakta ve 19:00’da ziyaretçilere kapanmaktadır.

THK Müzesi, haftanın 6 günü ziyarete açıktır. Pazartesi günleri haricinde, Türk Hava Kurumu Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Türk Hava Kurumu Müzesi Giriş Ücreti

Ankara’da bulunan Türk Hava Kurumu Müzesi girişleri ücretsizdir. Ayrıca çocuklara yönelik oyun alanları ve ücretsiz paraşüt atlayışlarından da yararlanmak mümkündür.

Türk Hava Kurumu Müzesi’ne Nasıl Gidilir ? Nerede ? Ulaşım

Ankara THK Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Ulus’taki Hipodrom Caddesi üzerinde yer almaktadır. Konum olarak oldukça kolay bulunabilir bir yerde olan Türk Hava Kurumu Müzesi’nin yanında Ankara Arena, Ankara 19 Mayıs Stadyumu ve Ankara Tren Garı bulunmaktadır.

Türk Hava Kurumu Müzesi’ne metro ile gitmek için Ulus’ta inip Gençlik Parkı’nın içinden geçebilir veya Atatürk Kültür Merkezi Durağı’nda inerek yürüyerek müzeye ulaşabilirsiniz. Her iki duraktan da yaklaşık 10-15 dakika yürümeniz gerekmektedir.

Bir Yorum Yazın