Ortak Miras, TRT Avaz’da Başladı!

Ortak Miras, TRT Avaz’da Başladı!
15 Temmuz 2016 12:40

TRT Avaz ekranlarında yayınlanmaya başlayan Ortak Miras programı, ilk bölümüyle geniş bir izleyici kitlesine ulaştı. Kazakistan’dan Bosna’ya, Azerbaycan’dan Bulgaristan’a kadar uzanan kültür birikimi ele alan alan program, 13 Temmuz Çarşamba günü ilk bölümüyle yayına girdi.

Çarşamba günleri 16:00 ve 21:25 saatlerinde TRT Avaz ekranlarında yayınlanan Ortak Miras programı, 2 yıllık yapım sürecinin ardından izleyici ile buluştu. T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun katkılarıyla Yapım Evi tarafından hazırlanana programın ilk bölümünün yayınlanmasının ardından izleyicilerden olumlu tepkiler geldi.

9 Ülkede Çekimler Yapıldı

Programın çekimleri Türkiye, Bosna Hersek, Makedonya, Kosova, Bulgaristan, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan’da gerçekleştirilirken, kültürel birikimin doğru ve eksiksiz bir şekilde yansıtılması için kapsamlı bir çalışma yapıldı. Alanında uzman akademisyenlerin görüşlerine ve araştırmalarına da geniş bir şekilde yer verildi.

26 Bölümden Oluşuyor

Her bölümde farklı bir konunun ele alındığı Ortak Miras programı, 26 bölümden oluşuyor. İlk bölümünde ”Düğün” konusunun işlendiği programda kız isteme, çeyiz kurma, kına yakma, düğüne davet gibi ritüeller işlendi.

Programın diğer bölümlerinde ise Beşeri İlişkiler, Mutfak Kültürü, Konserve Kültürü, Tarım Toyları, Renk, Müzik, Mimari, Mevsimler, Spor Kültürü, Giysiler, Halk Hekimliği, Aşk, Çocuk Adetleri, Damga-Motif, Ateş, Çocuk Oyunları, Süsleme, Kitap Sanatları, Gezme-Gezinti, Vakıf, Eğlence, Dokuma, Güzel Sanatlar, Söz Sanatları ve Misafirlik başlıkları işlenecek. 30 dakika süren programda, işlenilen konular tüm detaylarına kadar inceleniyor.

Programdan kesitler:

Yayınlanan bölümler:

Bir Yorum Yazın