Perili Köşk: Renda

Perili Köşk: Renda
15 Kasım 2016 10:04

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan Renda Köşkü, uzun yıllardır boş olması sebebiyle Ankaralılar tarafından “perili köşk” olarak nitelendirilmiştir. 1920’li yıllarda yapıldığı bilinen Renda Köşkü, mimari yapısıyla erken cumhuriyet dönemi modernizmine örnek bir binadır.  Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’nın arşivinden edinilen bilgilere göre köşk, dönemin bürokratlarından Sait Bektimur tarafından yaptırılmıştır. 1930’ların sonunda Irak Büyükelçiliği olarak kullanılan Renda Köşkü, ABD ve Almanya Büyükelçiliklerinin arasındadır.

Acil İhtiyaçtan Kiralık Köşk

Kızılay’a ait olan Renda Köşkü, 2004 yılında dönemin  Kızılay Genel Başkanı Talat Yılmaz tarafından Kızılay’ın gelirlerinde düşüş olmasını gerekçe göstererek ihale yöntemi ile kiralama yoluna gideceklerini söylemişti. Yine 2004 yılında Yılmaz ABD Büyükelçiliği’nden kiralama talebi geldiğini belirtmişti.  2007 yılına gelindiğinde ise köşk, Çankaya Belediyesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Kızılay’ın işbirliği ile elden geçirilmiş, Celal Abdi Güzer ve Lale Özgenel önderliğinde tasarlanan bir projeyle kültür merkezi olması amacıyla gerekli çalışmalar sürüyor.

ankara-renda-kosku-proje

Tarihi Köşkte Mangal Keyfi

Geçtiğimiz Mayıs ayında köşkün balkonunda bina görevlisi tarafından mangal yakıldığı görüldü. Mahalle sakinleri konuyla ilgili olarak “Daha önce de zaman zaman dumanlar çıkıyordu ama göremiyorduk. Şimdi hava yağışlı olduğu için balkonun penceresinde mangal yaptılar” dediler. Kızılay yönetiminin ve Kızılay camiasının derinden üzüldüğünü belirten yetkililer, mangal yapan çalışanın iş akdinin feshedilidğini ve Kızılay’dan uzaklaştırıldığını söylediler.

ankara-renda-kosku-mangal

Nisa Aybala Avcı

Nisa Aybala Avcı

“Ankara’da en sevdiğim şey bu teşrifatsız sade ve samimi kardeşlik havasıdır.”

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar