• (Alış) 5.363 TL
    • (Satış) 5.373 TL
    • (Alış) 6.076 TL
    • (Satış) 6.087 TL

Perseid Meteor Yağmuru: 12-13 Ağustos

Perseid Meteor Yağmuru: 12-13 Ağustos
7 Ağustos 2018 23:11

Her yıl aynı heyecan ve büyük bir keyifle bu anın gelmesini bekliyorum… Yıl boyunca yaşanan gökyüzü olaylarının en görkemlilerinden biri olan Perseid göktaşı yağmuru, 2018 yılında da izleyenler için unutulmaz anlar yaşatacak.

109/Swift-Tuttle kuyrukluyıldızı, her 133 yılda bir Güneş etrafında tur atması ve bu tur sırasında geride bıraktığı parçaların Dünya’nın yörüngesine girmesiyle yaşanan Perseid meteor yağmuru, her yıl hemen hemen aynı dönemde yaşanıyor. Yaz döneminde yaşanan bu gök olayı, havanın aydınlık olmasıyla birlikte daha net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Evinizin balkonundan bu muhteşem manzarayı tanıklık etmeniz biraz zor. Çünkü şehrin ışıklarının gökyüzüne yansıması, yıldızları net bir şekilde gözlemleyemememize sebep oluyor. Bu nedenle 10 Ağustos’tan itibaren akşamları şehrin ışıklarından uzaklaşmanız gerekiyor. 12 Ağustos 2018 tarihinde doruğa ulaşacak olan meteor yağmuru sırasında saatte 100’e yakın yıldız kayması izlenebiliyor.

Kreiken Rasathanesi: Ankara Üniversitesi’nin rasathanesi, gök cisimlerini keşfetmemiz için keyifli etkinlikler sunuyor. 12 Ağustos 2018 Pazar akşamı da bu etkinliklerden biri düzenleniyor. Saat 20:15’te başlayacak etkinliğe tam bilet 5 TL, öğrenci bileti 3 TL ücret ödeyerek katılabiliyorsunuz.

Eymir Gölü: Şehir merkezine yakın olması nedeniyle Eymir Gölü çevresinde meteor yağmurunu izleyebilirsiniz. Her ne kadar tamamen karanlık bir ortam olmasa da merkezi yerlere göre daha net bir gözlem yapma şansınız bulunuyor.

Beynam Ormanları: Ankara’nın 60 kilometre dışındaki Bala ilçesinde bulunan Beynam Ormanları, meteor yağmurunu izlemek için iyi bir tercih. Zira tamamen ışıklardan arınmış olan bu bölge, gök cisimlerine meraklı olanları her yıl ağırlıyor.

Kurtboğazı Barajı: Ankara-Kızılcahamam yolu üzerinde bulunan Kurtboğazı Barajı ve çevresindeki alan da yıldız izlemek için ideal tercihlerden biri. Etrafı çam ve meşe ağaçlarıyla kaplı olan bölge, ışıklardan arınmış bir ortama sahip.

Şehrin ışıklarından uzak olan hemen hemen her yerde meteor yağmurunu rahatça gözlemleyebilir, fotoğraf çekebilirsiniz. 10-11-12-13 Ağustos 2018 tarihlerinde havanın kapalı olmaması dileğiyle 🙂

Erman Güneş

Erman Güneş

''Küçük Prens gezegeninden kaçarken, göç yolundaki yabanıl bir kuş sürüsünden yararlanmış olmalıydı.''

Bir Yorum Yazın

La Facebook

Reklamlar

Reklamlar

Reklamlar

X