Polisiye Komedi: Deli Saçması

Polisiye Komedi: Deli Saçması
21 Ocak 2017 14:03

Evren Ersan’ın yazıp yönettiği Deli Saçması oyunu, Düşkapanı Sanat Merkezi’nde gösterimlerine devam ediyor. 5 yıldır Ankara’da sergilenen oyun, zaman zaman turnelerle birlikte farklı şehirlerde de izleyici ile buluşuyor.

Akıl hastanesinde işlenen bir cinayet ve cinayeti çözmekle görevlendirilen bir dedektifin başından geçenlerin anlatıldığı oyun, içerdiği mesajlar ve sıra dışı öyküsüyle ilgi çekiyor. Cinayet soruşturmasını yürüten dedektif, hastaları bir bir sorgulamaktadır. Bu arada doktor, hastalarına sanık muamelesi yapılmasına karşı çıkmaktadır. Dedektifin sorguları ve cinayeti çözme çabasının ön plana çıktığı oyunda, hem gülecek hem de sorgulayacaksınız.

Oyunun oyuncu kadrosunda Evren Ersan, Nilay Coşkun, Banu Atik, Ahmet Koçak, Hakan Ünal, Banu Kabataş, Oktay Saçık, Süleyman Baş ve Fatih Serdar Öncü bulunuyor.

Oyun İncelemesi

Başrolde oynayan Evren Ersan, hem yazdığı hem de yönettiği oyunu gayet akıcı bir şekilde oynuyor. Dedektif rolündeki Ersan, başarılı oyunu ile izleyicilerin takdirini topluyor. Nilay Coşkun, doktor rolü ile diğer başrolü paylaşan oyuncu. Dedektif kadar doktorun da hemen hemen her sahnede rolü bulunuyor ve başarılı oyunu ile oyunun tamamını etkiliyor.

Hasta rollerinde Banu Atik, Ahmet Koçak, Hakan Ünal, Banu Kabataş, Oktay Saçık,  ve Fatih Serdar bulunuyor. Her biri farklı bir karakteri canlandıran oyuncular, verdikleri mesajlar ve büründükleri roller ile seyirciyi şaşırtıyor.

Süleyman Baş, güvenlik görevlisi rolünde karşımıza çıkıyor. Şivesi, oyun tarzı ve mimikleriyle genellikle seyirciyi güldüren anlarda rol alıyor. Başarılı oyununu final sahnesinde de sürdürüyor.

Ayrı bir parantez de oyunun finaline, oldukça etkileyici bir final var. İki perdelik oyunda, cinayet çözülmeye çalışırken gerilim sürekli artıyor.

Oyunun Tanıtımı

”Kim daha akıllı, kim daha deli? Baktığımız yer, cevapları belirler.

Aslında hepimiz potansiyel bir deliyiz. Bizi akıllı yapan, çıkmazlarımızdan kaçabilme ve gerekene uyum sağlayabilme becerisidir. Saklarız kendimizi, kimse bilmez fazlasını. Bu yüzden kaçarız delilerden. İçimizdeki korkuları, cevapsız soruları yansıttıkları için.

Her deliden alacağımız bir şey vardır. Her biri düşünceyle yoğrulmuş, olgunlaşmış benlikleriyle, zayıflıklarımızın, yaralarımızın yansımasıdır. Cesaret edemediğimiz derinliklerden seslenirler.

Hangimiz daha özgür? Onlar, duvarların arasında, biz kuralların arasında… Özgürlüğü bedenlerin sınırlanması mı, yoksa zihinlerin sınırlanması mı belirler?”

Deli Saçması oyununun programı:

3 Şubat Cuma – 20:00
18 Şubat Cumartesi – 20:00
4 Mart Cumartesi – 20:00

Yer: Düşkapanı Sanat Merkezi

Erman Güneş

Erman Güneş

''Küçük Prens gezegeninden kaçarken, göç yolundaki yabanıl bir kuş sürüsünden yararlanmış olmalıydı.''

Bir Yorum Yazın