• (Alış) 5.477 TL
    • (Satış) 5.487 TL
    • (Alış) 6.158 TL
    • (Satış) 6.169 TL

Sıra Dışı Bir Korku Evi: Tılsım!

Sıra Dışı Bir Korku Evi: Tılsım!
20 Ağustos 2018 13:32

Ankaralılar için eğlenceli aktiviteler aramaya devam ediyoruz. Bu seferki durağımız, Bahçelievler 3.Cadde’de bulunan ThEscape Korku Evi’ydi. La Ankara ekibinden yazar arkadaşlarımızla birlikte hem bu keyifli oyunu deneyimledik hem de gözlemlerimizi sizlerle paylaştık.

Evden Kaçış Oyunu Nedir?

2014 yılında Türkiye’de yaygınlaşmaya başlayan Evden Kaçış Oyunları, ilk olarak sanal ortamda oynanmaya başlandıktan sonra Japonya’da gerçek bir evde oynandı. Japonya’daki bu aktivite, kısa sürede tüm dünyayı sardı.

Genellikle 2-5 kişilik gruplar halinde oynanan evden kaçış oyunları, kilitli kapıları açmak için ipuçlarını bularak şifreleri çözmeye dayanıyor. 1 saatlik süre içerisinde kapıları açıp, oyunu tamamlamanız gerekiyor. Zaman içerisinde evden kaçış oyunları, korku evi senaryolarıyla birleşti. İlk çıktığı zaman sadece şifreleri çözerek evden çıkmayı amaçlayan oyunlar, korku unsurlarıyla birleştirildi.

ThEscape

Ankara’nın ilk evden kaçış oyunlarından biri olan ThEscape, Bahçelievler 3.Cadde’de 119 numarada bulunuyor. 3 katlı eski bir binanın restore edilmesiyle hazırlanan mekan, ilk bakışta diğer evden kaçış oyunlarından ayrılıyor. Apartman katı konseptinin yaygın olduğu korku evlerine göre ThEscape’de ilk dikkat çeken detay, binanın komple oyuna ayrılmış ve bu şekilde dekore edilmiş olması.

ThEscape içerisinde 3 farklı katta, 3 farklı oyun seçeneği bulunuyor. Tılsım ve Esma isimli oyunlar, ziyaretimiz sırasında aktif olan oyunlardı. Albay Vedat isimli oyun ise yenilenme aşamasında. Çok yakında farklı bir konsept ile yeni maceralar başlayacak.

Ankara’nın En İddialısı: Tılsım

ThEscape’i ziyaret ettiğimiz zaman, bize oyunlar hakkında bilgiler verdiler. Esma ve Tılsım oyunlarına girebiliyorduk. Esma isimli konsept, ilk kez evden kaçış oyunu oynayacak olanlar ve az deneyimliler için ideal bir seçim. Biraz oyun tecrübesi olanlar için ise Tılsım öneriliyor. Oyun içerisinde şifrelerle birlikte bol miktarda mekanik bilmece bulunuyor.

Oyun içerisinde canlı, cansız mankenler bulunabiliyor. Korku unsurları ve canlı-cansız manken seçenekleri opsiyonel olarak sunuluyor. Oyuncuların talep etmesi halinde korku efektleri ve manken seçeneği devre dışı bırakılabiliyor. Canlı manken olduğu zaman hiçbir şekilde temas veya elektroşok gibi tehlikeli olaylar bulunmuyor.

Tılsım oyununun fiyatları şu şekilde: 2 kişi – 120 TL / 3 kişi – 150 TL / 4 kişi – 200 TL / 5 kişi – 250 TL / 6 Kişi – 300 TL. Bunun haricinde hafta içi gelenler için %10 indirim uygulanıyor. 0532 267 11 19 numaralı telefondan rezervasyon yaptırılabiliyor.

Ne Umduk? Ne Bulduk?

Daha önce 3-4 kez farklı korku evlerini deneyimledim. ThEscape, mekan olarak kendini belli ediyor. Konsepti ve dekoru oldukça iyiydi. Ayrıca ses efektleri de çok etkiliydi. Oyuna girmeden önce Tılsım’ın diğer oyunlara göre çok daha iddialı olduğu konusunda bilgilendirildik. Gerçekten de şu ana kadar Ankara’da yaşadığım en iyi korku evi deneyimiydi diyebilirim. Erman GÜNEŞ

Bundan önce hiç korku evi deneyimim olmamasından dolayı, ThEscape’i ziyaret etmeden önce biraz kuşku vardı içimde. Oyun başladığında ise o kuşku yerini heyecana bıraktı. Oyun içindeki kurgu, zekanızı sınayan bir nevi bilgisayar oyunundan ibaret ve bu bilgisayarın içindeki karakter tam anlamıyla siz oluyorsunuz. Bundan daha önce çeşitli korku evine giden arkadaşlarımdan duyduğum, elektroşok, temas vb. saçma hareketlerin olmadığı, istemeniz durumunda canlı oyuncuyu dahil iptal eden ve eğlenceyi zekanızla yaşayacağınız, güler yüzlü personele sahip olan bu mekanı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Utku AKYILDIZ

Ankara’da birbirinden farklı pek çok evden kaçış oyununu deneyimlemiş biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; ThEscape’deki Tılsım oyunu gibisini daha önce hiç oynamamıştım. ThEscape’in bir apartman dairesinde kurulan klasik kaçış oyunlarından en büyük farkı; geçmişten getirdiği ilginç hikayeleri yaşatmaya devam eden müstakil bir evde geçiyor olması. Evin atmosferi kapıdan girdiğimiz ilk andan itibaren bizi etkisine aldı ve son dakikaya kadar heyecanla karışık yer yer kahkaha yer yer korku dolu anlar yaşattı. Müthiş dekorlar, sağlam efektler ve işini severek yapan ilgili bir ekibin birleşmesi ile ortaya çıkan sonuç; bizim ThEscape’den son derece memnun ayrılmamızı sağladı. Herkese, bu deneyimi yaşamayı tavsiye ediyorum. Melda AKALIN

Daha önce korku evi deneyimim olmadığı için özellikle atmosfere dahil olmak ve korkmak zor olur gibi geliyordu. Fakat Tılsım oyununda kullanılan aksesuarlar, ışık ve ses efektleriyle korku kaçınılmaz oldu. Her aşamada hem size sunulan bulmacayı çözmeye çalışıyorsunuz hem de çok iyi bir gerilim-korku filmini ilk elden yaşıyorsunuz. Siz de mutlaka sevdiklerinizle beraber ThEscape Korku Evi’ne gelin ve bu macerayı yaşayın. Oktay AYDIN

Erman Güneş

Erman Güneş

''Küçük Prens gezegeninden kaçarken, göç yolundaki yabanıl bir kuş sürüsünden yararlanmış olmalıydı.''

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar