• (Alış) 5.363 TL
    • (Satış) 5.373 TL
    • (Alış) 6.076 TL
    • (Satış) 6.087 TL

Tiyatro: ”Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe”

Tiyatro: ”Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe”
23 Aralık 2016 14:04

Eleştirmenler tarafından ”Türk tiyatrosunun Shakespeare’i” olarak tanımlanan Orhan Asena’nın ”Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe” isimli tiyatro oyunu, Ankara’da 2016-2017 tiyatro sezonunda sergilenmeye başlandı. 11 Ekim 2016 tarihinde prömiyeri gerçekleştirilen oyun, Ankaralılar tarafından ilgiyle karşılandı. Oyunun biletleri günler öncesinden tükenirken, şimdiden bu sezonun en çok seyredilen biri oldu.

Orhan Asena’nın “Taht ve Baht Dörtlemesi” adını verdiği oyunlarının üçüncüsü “Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe”, 1982-83 sezonunda da Ankara’da Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenmişti. Oyunda, Hürrem Sultan’ın entrikaları sonucu Şehzade Mustafa’nın boğdurulmasından sonra, şehzadeler Bayezid ile Selim arasında yaşanan taht kavgası konu ediliyor.

Akün Sahnesi’nde sahnelenen oyunun biletlerini, Biletiva internet sitesi üzerinden alabilirsiniz.

Oyunun Konusu: Kanuni Sultan Süleyman’ın iki oğlu/şehzadeleri ve Osmanlı töresi arasına sıkışan dramatik öyküsü Bir yanda atak, güçlü, töreye, geçmişe karşı duran bu uğurda yanmaya, kendi trajedisini yaşamaya hazır şehzade Beyazıt; diğer yanda sakin ve sabırla beklemesini bilen, Sarı Selim.

Bu iki güzide şehzadenin aralarında başlayan iktidar/taht yarışı ve yine bunların arasında kalan, sıkışan, acı çeken; anneleri Hürrem Sultan.

Ancak her şeyi belirleyen: Kim ne yönde adım atsa, bunun diğerinin yok olması anlamına geldiği, Osmanlıyı var eden, geleceğe taşıyan mutlak egemenlik anlayışı.

Öte taraftan tüm bunları dışarıdan şekillendirmeye çalışan, saray içinde entrikalar…

Erman Güneş

Erman Güneş

''Küçük Prens gezegeninden kaçarken, göç yolundaki yabanıl bir kuş sürüsünden yararlanmış olmalıydı.''

Bir Yorum Yazın

La Facebook

Reklamlar

Reklamlar

Reklamlar

X