Türk Sineması Nereye Gidiyor?

Türk Sineması Nereye Gidiyor?
18 Ocak 2017 12:11

Türk sineması nereye gidiyor? Görebilen var mı?

Sayısı hızla artan sinema blogları, binlerce öneri ve her geçen gün yenisi eklenen vizyon filmleri… Peki, Türk sinemasında neden aynı filmlerin ısıtılıp önümüze konduğunu anladınız mı? Hep aynı konunun tekrarını izler olduk. Komedi deyince mafya, korku deyince cin, dram deyince aşktan başka bir şey göremez olduk.

Son dönem yerli komediye baktığımızda mafya konusuna fazlaca aşinayız. Hep kaçırılan kız ya da alacaklılar ve bunun üstünden aksiyon yaratmak. Evet, Yeşilçam’dan aşılandık bu duruma fakat gelişme gösteremedik.

Gişeye dönük yapılan filmler sektörün hayal gücünü sınırlıyor. Eskiden az ama nitelikli filmler yapılırken şimdi ise hitap edilen kesim değişti. Sosyal medyaya oynarken ya da daha fazla kar için ucuzculuğa kaçarak sinemanın izleyiciye vermesi gereken asıl amacını unuttuk. Yeşilçam filmleri ile büyüyen büyükler bize o filmlere nasıl gittiklerini ve filmleri anlatırken dahi o zaman yapılan filmlerin bir mesajı olduğunu anlıyoruz. Eski Türk sinemasında aşk daha saygındı şimdi aşk bile ucuzlaştı bir taraf sever bir taraf terk eder tekrarından sıkılmadık mı? Komedide mafya algısı aşkta ise bu ucuza kaçış izleyicinin öz hayatından kopma samimiyetini öldürüyor.

Günümüz yerli sinemasında nitelikli yapımlar, oyuncular ve yapılan belirli tarzlar var. İzleyici bu yapımlarla buluştuğunda ise kısa dönemde çabaları ya da sanatçılar için alkışlıyor; ne yazık ki bu durum uzun dönemde Türk sineması için endişelendirmeye başlatıyor. Ülkemizde filmlerin tarzları belli fakat daha yaratıcı ve farklı konulara ihtiyaç olduğunu görüyoruz.

Anti-depresan etkisi yaratacak filmler görmek dileğiyle!

Şeyda Öztürk

Şeyda Öztürk

Sokakları denize çıkana kadar seviyorsun, başta soğuk geliyor ama yaşayınca alışıyorsun o yüzden: LA ANKARA'ya HOŞGELDİN! Ha bir de '' Unicornları sevin'' 💕🦄🦄

Bir Yorum Yazın