Ankara’da Rekor Su Tüketimi

Ankara’da Rekor Su Tüketimi
24 Haziran 2016 16:33

ASKİ Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden yapılan açıklamaya göre Ankara’da su tüketiminde rekor kırıldı! Ankaralılar, 1 milyon 580 bin metreküp su tüketti!

Tüm yurtta etkili olan sıcak havalar, vatandaşların daha çok su tüketmesine neden oluyor. 22 Haziran Çarşamba günü Ankara’da 1 milyon 580 bin metreküp su tüketimi yapıldı ve bugüne kadar bir günde tüketilen en fazla miktara ulaşıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ASKİ Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, ”Her ne kadar barajlarımızda suyumuz yeterli olsa da tasarrufu hiçbir zaman elden bırakmamak gerekir. Haziran ayı itibariyle barajlarımızın doluluk oranı %43 seviyesinde. Ankara’nın 2 yıllık su ihtiyacını karşılayacak kadar suyumuz var. Ama yine de tasarruf lütfen.” diye konuştu.

”Aynı İhtiyaçlar Çok Daha Az Suyla Karşılanabilir”

Tahiroğlu, bilinçli su kullanımını alışkanlık haline getirmenin, sınırlı bir kaynak olan suyun korunması açısından büyük önem taşıdığına işaret ederek, alınabilecek birkaç pratik önlemle, aynı ihtiyaçların çok daha az suyla karşılanabileceğini ve bu sayede hem ülke ekonomisine hem de aile bütçesine büyük katkı sağlanabileceğini söyledi. Tahiroğlu, pratik su tasarruf yöntemlerinden bazılarını şöyle sıraladı:

-Evde damlatan musluklar tamir ettirilmeli.
-Araçlar, hortumla değil, kovaya doldurulacak suyla yıkanmalı.
-Bulaşık ve çamaşır makineleri, tam doldurulmadan çalıştırılmamalı.
-Musluklarda ve duş başlıklarında su akışını azaltan, ancak su basıncını artıran yeni sistemler kullanılmalı.
-Sebze ve meyveler elde yıkanmak yerine, su dolu bir kapta yıkanmalı.
-Özellikle iş yerlerinde tuvaletlerde musluklar açık bırakılmamalı

Bir Yorum Yazın