• (Alış) 5.418 TL
    • (Satış) 5.428 TL
    • (Alış) 6.131 TL
    • (Satış) 6.142 TL

Ankara’daki Üniversiteler Hangileri?

Ankara’daki Üniversiteler Hangileri?
18 Nisan 2016 21:59

Memur ve öğrenci şehri olarak bilinen başkent Ankara, çok sayıda üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin en başarılı devlet ve özel üniversitelerinden bazıları, Ankara’da bulunmaktadır. Taban puanları ve akademik başarı ortalamaları göz önüne alındığında Ankara’nın en başarılı üniversiteleri arasında Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi gibi kaliteli kurumlar öne çıkmaktadır.

Ankara ve Üniversite Öğrencileri

Ankara eğlence hayatındaki aktif kesim, genellikle üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Ankara etkinlikleri, şehirde üniversite okuyan hemen hemen herkesin katıldığı aktivitelerdir. Konserler, sergiler, festivaller, fuarlar ve diğer etkinliklerde üniversite öğrencileri sıkça görmek mümkündür. Fakat Ankara’daki üniversite öğrencilerinin en sevdiği etkinliklerin başında bahar şenlikleri gelmektedir. Her üniversite, bahar döneminde birbirinden ünlü sanatçıların katıldığı bahar şenlikleri düzenlemektedir.

Ankara’nın bazı semtleri, öğrenci bölgesi olarak adlandırılmaktadır. Özellikle kampüslerin çevresi, öğrenci evleriyle doludur. Örneğin Kurtuluş semti, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde okuyan öğrencilerin ev konusundaki ilk tercihidir. ODTÜ’de okuyan öğrenciler, genellikle 100.Yıl Mahallesi’nde oturmaktadır. Beşevler, Emek ve Kolej’in bazı bölgeleri de öğrenci evi tutmak için tercih edilmektedir.

Ankara’daki Üniversiteler Hangileri?

2019 yılı itibariyle Ankara’da 9’u vakıf üniversitesi ve 6’sı devlet üniversitesi olmak üzere toplam 15 üniversite bulunmaktadır. 2011 yılında kurulan İpek Üniversitesi ve 2009 yılında kurulan Turgut Özel Üniversitesi, FETÖ ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle 2016 yılında Ankara’daki üniversiteler listesi, aşağıda sıralanmıştır.

Üniversite Kuruluş Tarihi Türü Web Sitesi
Ankara Üniversitesi 1946 Devlet ankara.edu.tr
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi 2013 Devlet asbu.edu.tr
Atılım Üniversitesi 1996 Vakıf atilim.edu.tr
Başkent Üniversitesi 1994 Vakıf baskent.edu.tr
Bilkent Üniversitesi 1984 Vakıf bilkent.edu.tr
Çankaya Üniversitesi 1997 Vakıf cankaya.edu.tr
Gazi Üniversitesi 1926 Devlet gazi.edu.tr
Hacettepe Üniversitesi 1967 Devlet hacettepe.edu.tr
Orta Doğu Teknik Üniversitesi 1956 Devlet odtu.edu.tr
TED Üniversitesi 2012 Vakıf tedu.edu.tr
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 2003 Vakıf etu.edu.tr
Türk Hava Kurumu Üniversitesi 2011 Vakıf thk.edu.tr
Ufuk Üniversitesi 1999 Vakıf ufuk.edu.tr
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 2010 Devlet aybu.edu.tr
Yüksek İhtisas Üniversitesi 2011 Vakıf bilge.edu.tr
.

Ankara’daki Üniversitelerin Fakülteleri Hangileri?

2019 yılı itibariyle Ankara’da yer alan üniversiteler, aşağıdaki fakültelerle eğitim vermektedir.

Ankara Üniversitesi:

Ankara Üniversitesi, toplam 18 fakülte ile eğitim vermektedir. Üniversitenin aktif fakülteleri şunlardır: Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Fen Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi, Ziraat Fakültesi.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi:

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, toplam 5 fakülte ile eğitim vermektedir. Üniversitenin aktif fakülteleri şunlardır: Dini İlimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Yabancı Diller Fakültesi.

Ankara’daki Üniversitelerin Yüksekokulları Hangileri?

2019 yılı itibariyle Ankara’da yer alan üniversiteler, aşağıdaki yüksekokullar ile eğitim vermektedir.

Ankara Üniversitesi:

Ankara Üniversitesi, 12 yüksekokul ile eğitim vermektedir. Üniversitenin yüksekokulları şu şekildedir: Adalet Meslek Yüksekokulu, Ayaş Meslek Yüksekokulu, Beypazarı Meslek Yüksekokulu, Devlet Konservatuvarı, Elmadağ Meslek Yüksekokulu, Gama Meslek Yüksekokulu, Haymana Meslek Yüksekokulu, Kalecik Meslek Yüksekokulu, Kızılcahamam Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Nallıhan Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi:

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, 1 yüksek okul ile eğitim vermektedir. Yabancı Diller Yüksekokulu, üniversitenin tek aktif yüksekokulu statüsündedir.

Ankara’daki Üniversitelerin Bölümleri Hangileri?

2019 yılı itibariyle Ankara’da yer alan üniversiteler, aşağıdaki bölümlerle eğitim vermektedir.

Ankara Üniversitesi:

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde yer alan 18 fakültede, toplam 87 bölüm bulunmaktadır. Üniversitedeki 87 bölüm şu şekildedir: Antropoloji, Arkeoloji, Batı Dilleri ve Edebiyatları, Bilgi ve Belge Yönetimi, Coğrafya, Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları, Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatları, Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri, Felsefe, Halkbilim, Psikoloji, Sanat Tarihi, Slav Dilleri ve Edebiyatları, Sosyoloji, Tarih, Tiyatro, Türk Dili ve Edebiyatı, Kafkas Dilleri ve Kültürleri (Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi), Dişçilik (Diş Hekimliği Fakültesi), Eczacılık (Eczacılık Fakültesi), Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri, Okul Öncesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sınıf, Sosyal Bilgiler, Zihin Engelliler Öğretmenlikleri (Eğitim Bilimleri Fakültesi), Astronomi ve Uzay Bilimleri, Biyoloji, Biyoteknoloji, Fizik, İstatistik, Kimya, Matematik (Fen Fakültesi), Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım, Müzecilik, Temel Eğitim (Güzel Sanatlar Fakültesi), Hukuk (Hukuk Fakültesi), İlahiyat, Uluslararası İlahiyat, Dünya Dinleri, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Yaygın Din Öğretimi ve Uygulamaları, İlitam (İlahiyat Fakültesi), Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Radyo, Televizyon ve Sinema (İletişim Fakültesi), Bilgisayar Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Enerji Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Fizik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği (Mühendislik Fakültesi), Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Gelişimi, Ebelik, Hemşirelik, Odyoloji, Sağlık Yönetimi (Sağlık Bilimleri Fakültesi), Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, İşletme, Maliye, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler (Siyasal Bilgiler Fakültesi), Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi (Spor Bilimleri Fakültesi), Tıp (Tıp Fakültesi), Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi, Sigortacılık ve Aktüerya Bilimleri, Ulaştırma ve Lojistik (Uygulamalı Bilimler Fakültesi), Veterinerlik (Veterinerlik Fakültesi), Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Peyzaj Mimarlığı, Su Ürünleri Mühendisliği, Süt Teknolojisi, Tarım Ekonomisi, Tarım Makinaları, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Zootekni (Ziraat Fakültesi).

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi:

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde yer alan 5 fakültede, toplam 14 bölüm bulunmaktadır. Üniversitedeki 14 bölüm şu şekildedir: Dini İlimler (Dini İlimler Fakültesi), Hukuk (Hukuk Fakültesi), Ekonomi, İşletme, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (Siyasal Bilgiler Fakültesi),  Antropolji, Felsefe, Medya ve İletişim, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, İstatistik (Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi), İngiliz Dili ve Edebiyatı (Yabancı Diller Fakültesi).

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar