• (Alış) 5.418 TL
    • (Satış) 5.428 TL
    • (Alış) 6.131 TL
    • (Satış) 6.142 TL

Başkent Tiyatroları ’15 Temmuz’u Anlatıyor

Başkent Tiyatroları ’15 Temmuz’u Anlatıyor
22 Ekim 2016 14:08

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Başkent Tiyatroları, 2016-2017 tiyatro sezonunda 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimini tiyatro oyunu haline getirdi. ‘İstiklalimiz ve İstikbalimiz İçin Karanlığa Karşı Direniş’ ismini taşıyan tiyatro oyununun ilk gösterimi, 21 Ekim Cuma günü yapıldı.

Ankara Gençlik Parkı Tiyatro Salonu’nda sergilenmeye başlayan oyunun ilk gösterimine şehit yakınları ve gaziler davet edildi. Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler’in yönettiği ve oynadığı oyunda;15 Temmuz darbe girişiminde yaşanan olaylar görüntü eşliğinde sahneye konuluyor. İkiler, yaptığı açıklamada, “Bir millet istiklali ve istikbali için şahadet şerbetini seveseve içiyorsa onları unutmamak ve neslimize unutturmamak boynumuzun borcudur. Oyunun her karesinde vatan için kahramanca direnen halkımızı ve göğsünü kurşunlara siper eden cesur evlatlarımızı anlatmaya gayret sarf ettik. 15 Temmuz gecesi yeni bir Çanakkale Destanı yazan kahramanlarımızın gerçek hikayelerine sağır kalmayı seçen bencil yüreklere inat, o şanlı direnişin sessiz çığlıklarını tarihin tozlu sayfalarına göndermeyeceğiz ve sonrasında olası bir kanlı darbeye karşı hazırlıklı olacağız” dedi.

İlk olarak 21 Ekim Cuma günü gösterimi yapılan oyunun sonraki 2 programı ise şu tarihlerde:

27 Ekim 2016 Perşembe DİRENİŞ Saat: 19.00

5 Kasım  2016 Cumartesi DİRENİŞ Saat: 18.00

Başkent Tiyatroları’nın resmi internet sitesinde yayınlanan oyunun kadrosu ve konusu ise şu şekilde:

”İstiklalimiz ve İstikbalimiz için karanlığa karşı DİRENİŞ”

Yazan: Türk Milleti

Yönetmen: Mehmet Tahir İKİLER

Reji Ast: Kadir ÇÖKLÜ

Müzik Tasarım: İshak 2. Tekgül,

Director/Producer: Sinan AKYOL

Yapım: MÜSSED Müstakil Sahne Sanatları Eğitimi Derneği

Işık ve Ses: Volkan CANSU,Durmuş GÖKMEN, Sait YILMAZ.

Oyuncular: Ömer Faruk NAS, Mehmet Tahir İKİLER, Serkan YAŞAR, Azer can okutan, Ali SAĞ, İshak 2. Tekgül, Erdinç ÖCAL, Kadir ÇÖKLÜ, Serkan KAYA, Celal Murat USANMAZ, Korhan Enis Yavuz, Şevket ÇETİN, Abdullah GÜREL, Mehtap MAMAN ÇÖKLÜ, Özge AYDIN, Hasan ERTEN, Şahset BERBER, Kadir KOÇ,Kazım KOLCU, Ali İmran YILDIRIM, Mustafa BEDİR, Adem PALA, Renan MUTLU,Metin PEKSARI.

KONU: Bir millet istiklali ve istikbali için şahadet şerbetini seve,seve içiyorsa onları unutmamak ve neslimize unutturmamak boynumuzun borcudur. Oyunun her karesinde vatan için kahramanca direnen halkımızı ve göğsüne kurşunlara siper eden oların Cesur evlatlarını göreceğiz.

15 Temmuz gecesi yeni bir Çanakkale Destanı yazan kahramanlarımızın gerçek hikayelerine sağır kalmayı seçen bencil yüreklere inat o şanlı DİRENİŞİN sessiz çığlıklarını tarihin tozlu sayfalarına göndermeyeceğiz ve sonrasında olası bir kanlı darbeye karşı hazırlıklı olacağız.

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar