”Her Bir Sigara Ömürden 5 Dakika Çalıyor”

”Her Bir Sigara Ömürden 5 Dakika Çalıyor”
30 Mayıs 2016 16:29

31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla sigara kullanım alışkanlığının sağlık üzerine etkilerine dair bilgi veren Lokman Hekim Hastaneleri Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sibel Meryem Alpar, içilen her bir sigaranın insan yaşamından 5 dakikayı çaldığını söyledi.

Sigarayı “zehirli bir bitki olan tütünün ince bir kağıt içine sıkıştırılarak sarılmış hali” olarak tanımlayan Alpar, sigara dumanında vücut için zararlı 4 binden fazla madde bulunduğunu anlattı.

Alpar, sigaradaki zararlı maddeler içerisinde en tehlikelilerinin nikotin, karbonmonoksit, katran olduğunu ifade etti.

Sigarayı bırakmak isteyenlere tavsiyelerde bulunan Alpar, şunları kaydetti:
“Sigarayı bırakamayacağınızı asla düşünmeyin, karamsarlığa izin vermeyin. Bırakmak için kendinize bir gün belirleyin ve o gün bırakma konusunda kararlılığınızı koruyun. Sigarayı bırakmayı isteme nedenlerinizi listeleyin. Bırakma nedenleri listesini her zaman görebileceğiniz yerlerde bulundurun. Yanınızda taşıyın, çevrenize asın. Bırakma kararınızı arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşın ve size destek olmalarını isteyin. Evinizde ve iş yerinizde sigara ve sigarayı hatırlatacak çakmak, sigaralık ve küllük gibi eşyaları kaldırın. Cebinizde veya çantanızda sigara, çakmak taşımamaya çalışın. Bağımlılık yapıcı bir maddeden kurtulmak güçtür; ancak imkansız değildir. Kararlılıkla başarılır. Pek çok bağımlının zorlandığı nikotin yoksunluk belirtileri geçicidir ve en çok zorlayacağı süre ilk 2-3 haftadır.”

Sigaranın zararlarına dikkati çeken Alper, “İçilen her bir sigara insan yaşamından 5 dakika kısaltıyor” dedi.

Alpar, “9 ile 17 yaş arası gençlerimizin yüzde 16’sı sigara, yüzde 11’i alkol, yüzde 2,9’u uyuşturucu kullanıyor. Dünyada yaklaşık 184 milyon kişi uyuşturucu bağımlısı… Cinayet, boşanma, hırsızlık, intihar, trafik kazaları gibi suçların yüzde 80’inin sebebi alkoldür. Ülkemiz sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi için her yıl 8,5 milyar dolar harcamaktadır. Türkiye’de her yıl 200 bin, dünyada ise her 13 saniyede 1 kişi sigara sebebiyle ölmektedir” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın