Nedir Bu Cadılar Bayramı?

Nedir Bu Cadılar Bayramı?
28 Ekim 2016 00:18

Ekim ayının son günlerini yaşarken Ankara’daki Cadılar Bayramı (Halloween) etkinlikleri ön plana çıkmaya başladı. La Ankara olarak hem internet sitemizde hem de sosyal medya hesaplarımızda Ankara Cadılar Bayramı Partileri için düzenlenen etkinlikleri sizlerle paylaşıyoruz. Cadılar Bayramı nedir? Neden kutlanır ve tarihçesi nasıldır? Gibi sorularınız için bir blog yazısı hazırladık.

Cadılar Bayramı Nedir?

İngilizce’de Halloween olarak bilinen ve Türkçe’ye Cadılar Bayramı olarak geçen 31 Ekim tarihi, bütün Hıristiyan dünyasında kutlanmaktadır. Cadılar Bayramı’nın kökleri aslında Pagan döneme ve sonrasında ilk Hristiyan uygulamalarına kadar gidiyor. Başlarda hasat zamanının bitmesi ve kışın başlamasını temsil eden Cadılar Bayramı, Hristiyanlığın etkisiyle beraber bambaşka bir anlama kavuşmuş özel bir gün.

cadilar-bayrami-tarihi

Halloween Ne Demek?

Cadılar Bayramı’nın eski dildeki söylenişi olan Hallowe’en, “Tüm Kutsalların Akşamı” anlamına geliyor. Ancient Origins sitesinden Liz Leafloor’un haberine göre Cadılar Bayramı ilk olarak İngiltere, İrlanda ve İskoçya’da, Hristiyanlık öncesi dönemlerde kutlanmaya başlamıştı. Keltler hasat bayramının bittiği gün olarak kutlarken, yüzyıllar sonra tarih sahnesine çıkan Hristiyanlar ise bugünü tüm kutsal azizleri ve din adına hayatını kaybeden şehitleri anmak için kutlamaya başladılar.

cadilar-bayrami-etkinlik

Cadılar Bayramının Sembolü Balkabağı

Cadılar Bayramı’nın tüm dünyada en önemli sembollerinin başında balkabakları geliyor. Balkabaklarının içini oyarak korkunç yüzler çizmek ve içinde mum yakma geleneği, o evde Cadılar Bayramı’nın kutlandığına dair bir işaretti. Bugün de kullanılan balkabağı uygulaması, İrlanda ve İskoçya’da ise turpların içine yapılıyordu. Hangi maddeden yapılırsa yapılsın, bu uygulama sayesinde kötü ruhların korkutulacağı düşünülüyordu.

cadilar-bayrami-balkabagi

Günümüzde Cadılar Bayramı

Gel zaman git zaman Cadılar Bayramı başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede kostüm partileri şeklinde kutlanan bir gün haline gelmiş. Süper kahraman kıyafetleri, sıra dışı giysiler ve elbette kapı kapı dolaşarak şeker toplayan çocuklar… Amerikan filmlerinde gördüğümüz ”şeker mi şaka mı” sorusunu sorarak kapı kapı dolaşan çocukları, Türkiye’de görmek mümkün değil. Fakat kostüm partileri, ülkemizde de düzenleniyor.

Bugün bu bayram oldukça zararsız ve neredeyse tamamen eğlence amacıyla kullanılıyor desek yanlış olmaz.

cadilar-bayrami-turkiye

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın