Yunus Emre, Sincan’da Anıldı

Yunus Emre, Sincan’da Anıldı
6 Mayıs 2016 10:34

Sincan Belediyesi’nin Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası Etkinlikleri kapsamında düzenlediği organizasyonda yazar Vehbi Vakkasoğlu, fikirleri ve şiirleri üzerinden Yunus Emre’nin en güzel şekilde anılması gerektiğini söyledi. ”Yunus gibi gönüllere ihtiyacımız var” diyen Vakkasoğlu, Yunus Emre’nin yaşantısı ve eserleri üzerine konuştu.

Vakkasoğlu, “Anadolu’nun muhtelif yerlerinde 10’a yakın türbesi var. Hangisinin Yunus Emre’ye ait olduğu bilinmiyor. Ancak onu kim yüreğinde taşıyorsa Yunus Emre oralı…” diye konuştu. Vakkasoğlu, “Evde, sokakta, ticarette ve siyasette hayatın her alanında Yunus gibi yüreklere ihtiyacımız var” diye konuştu.

Sincan’da Lale Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte, Yunus Emre’ye ait şiirler de okundu. Etkinliği katılan Sincan Belediye Başkanı Doç Dr. Mustafa Tuna, Yunus Emre’nin kültürel tarihin en büyük mimarlarından olduğunu söyledi.

Başkan Tuna, “İçli ve özlü şiirleri hayranlıkla okunan muhteşem bir insan olan Yunus Emre milletimizin ruhunda derin sevgi ve aşk bırakmıştır. ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz’ dizeleriyle birliği, beraberliği, kardeşliği mükemmel bir şekilde dile getirmektedir. Yunus Emre’nin, hakka olan aşkı ve sevgiyi anlattığı şiirleri, ilahileri, söylemleri Anadolu’dandünyaya yayılmış, bu eserleriyle çağdan çağa, dilden dile aktarılan mısralarıyla kuşaklar arasında bir gönül köprüsü kurmuştur. Yunus Emre ilk sözün hep farkında olmuştur. O güzel sözü söylemek için gönlü güzel etmenin her zaman farkında olmuştur. Tüm bu duygu ve düşüncelerle Yunus Emre’yi saygı ve sevgiyle anarak, çocuk ve gençlerimizin Yunus’un sevgi ve barış dilini örnek almasını diliyorum” dedi.

Bir Yorum Yazın