Ankara’nın En Eski Kahvecisi: Gül Kahve

Ankara’nın En Eski Kahvecisi: Gül Kahve
27 Aralık 2016 11:36

Köklü bir geçmişe sahip olan Gül Kahve’nin tarihi 1800’lü yıllara dayanmakta. 1890 yılında İstanbul’a oradan da 1922’de Ankara’ya gelmiş. Günümüzde de oldukça rağbet gören nostaljik bir mekan niteliği taşımakta.

1890 yılında Erzincanlı İnce Mehmet, İstanbul Kasımpaşa’da üst katı ev alt katı dükkan olan mülkünde Gül Kahve’yi açmış. En eski kuru kahveci olarak günümüze kadar da gelmiş. O zamanlar kahve ocakta kavrulur, dibeklerde dövülür, eleklerde elenir ve müşteriye öyle satılırmış.

İstanbul’ da başlayan kahve yolculuğu, Ankara’ya 1922 yılında İnce Mehmet’in oğlu Ahmet İncegül tarafından getirilmiş ve Ulus Karaoğlan çarşısında Ankara’nın ilk kuru kahvecisi açılmış. Baba’dan oğula geçen gelenek günümüzde de hala devam etmekte.

Atatürk kendi içtiği kahveyi gelip bu dükkandan alırmış o zamanlar. Onlar için en gurur verici şey Atatürk’ün kuru kahvecisi olmak ve öyle anılmak…

Mekan’ın nostaljik olması sizi eski zamanlara götürecek; içinizi ısıtan tarihi bir mekanda alışveriş yapmak size ayrı bir mutluluk verecektir.

Yolunuz bir gün Ulus’a düşerse Gül Kahve’ye uğramayı unutmayın..

Sinem Ayabak

Sinem Ayabak

Gerçek bilgelik kaygı ile düşünmektir, her talihsizliği hesap etmek; ama bir kere eyleme geçtikten sonra da cesur olmaktır 🤓

Bir Yorum Yazın