Ankara’nın Pirinç Hanı

Ankara’nın Pirinç Hanı
3 Aralık 2016 13:10

Ankara da yaşayıp da bir çok kişinin bilmediği buram buram tarih kokan bir yer Pirinç Han.. Ankara kalesinin çok yakınında, eskiden kervanların konakladığı tarihi bir mekan.
Ankara Kalesi’nin karşısında Çengelhan’da kurulmuş olan Rahmi Koç müzesi var. Onun yanındaki tarihi patika yoldan aşağı inince sol tarafta, karşınızda.

ankara-pirinc-han-1Han kapısı o büyük tahta kapılardan tarihi filmlerdeki gibi. Ayrıca içeriye girer girmez sizi gramofon sesi karşılıyor ve siz başka bir hava solumaya başlıyorsunuz.. Bu hava tarih kokuyor , anneanne – babaanne – dede kokuyor. ilk sol da bir tane oyuncak dükkanı var çok güzel oyuncaklar var. Onun çaprazında bir antikacı , gözlemeci , hanın ortasında da o leziz gözlemeleri çay eşliğinde yeme fırsatı veriyor.

Hana gelmişken üst kata çıkmayı unutmayın..

Üst katta bir sürü dükkanla karşılaşıyorsunuz ve hepside birbirinden değerli eşyaların olduğu dükkanlar. Öyle satın alman için sizi sık boğaz eden dükkan sahipleri de değil istediğiniz kadar inceleyebiliyorsunuz o taş plakları , demir paraları , radyoları , kasetleri , şapkaları , dantelleri , çantaları, şalları , resimleri ve daha bir sürü el yapımı göz nuru eşyaları.

pirinc-han-ankara

Gelelim Kemal Çelik adlı ressam amcamızın dükkanına kapısı her zaman açıktır Han’a gittiğinizde onunla sohbet etmenizi tavsiye ederim dükkanının her yerinde yapmış olduğu resimleri asılı ayrıca ailesini fotoğrafları da bulunmakta. Kemal amca resim yapmak isteyen kişilere de her zaman kapısının acık olduğunu da belirtir.

Şehrin yorucu temposundan sıkıldığınız da başka bir hava solumak istediğiniz de çıkın çıkın gidin Pirinç Han’a. 🙂

Bir Yorum Yazın