x CerModern Peru’nun Belleği Fotoğraf Sergisi

  • Kategori: Sergi
  • Zamanı: 276 gün önce bitti
  • Tarihler: 14 Haziran 2016 19:00 - 12 Temmuz 2016
  • Yer: CerModern
  • Adres: Doğanbey Mahallesi – Altınsoy Caddesi – No : 3 Cermodern Sanatlar Merkezi – Altındağ
  • Kroki: Kroki için tıklayın

“Peru’nun Belleği. 1890-1950 Yılları Arasında Fotoğrafçılık” isimli fotoğraf sergisi, 14 Haziran 2016 Salı günü saat 19:00’dan itibaren CerModern’de Ankaralı fotoğraf ilgililerinin beğenisine sunuluyor. Ankara’daki Peru Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından CerModern’de gerçekleştirilecek olan sergi, ziyaretçileri Peru’da fotoğrafçılığın 60 yıllık tarihine bir yolculuğa çıkaracak olan 80 fotoğraftan oluşuyor.

Carlo Trivelli’ye göre, bu sergiyi oluşturan fotoğrafların da gösterdiği üzere, Peru’daki fotoğrafçılık geleneği, ülkeyi yorumlamak, tanımak ve anlamak için fotoğraf makinelerini bir araç olarak kullanan seçkin görsel sanatçıların yadsınamaz yeteneklerini barındırmaktadır. 19. yüzyılın sonunda coğrafi ve kültürel olarak parçalanmış bir Peru toplumu için fotoğraf, ulus bilincinin yeniden inşasında önemli bir araç olmuştur.

Bu fotoğraflar -ve diğer birçokları- sayesinde, tasvir edilebilir bir gerçekliğin kendiliğinden ortaya çıkmasıyla günümüzde tanıdığımız Peru şekillenmeye başlamıştır. Sahip olduğu doğal güzellikler, Kolomb öncesi yapılan devasa anıtlar ve atalarının gelenek ve görenekleri; toplumdaki sosyal çatışmalar, ekonomik büyüme ve modernleşme arzusuyla harmanlanmıştır.

“Peru’nun Belleği. 1890-1950 Yılları Arasında Fotoğrafçılık” bahsi geçen inşa sürecinin yeniden yaşamaya ve bununla birlikte fotoğrafçılığın usta isimlerinden Max T. Vargas, Martín Chambi, Carlos y Miguel Vargas, Juan Manuel Figueroa Aznar, Sebastián Rodríguez, Baldomero Alejos ve Walter O. Runcie gibi büyük yetenekleri hatırlamaya imkân tanıyacaktır.

Fotoğraf sergisi 12 Temmuz 2016 tarihine kadar halka açık olacaktır.

Bir Yorum Yazın