Yves Gobart: Karşıtların Birliği – CerModern

  • Kategori: Sergi
  • Zamanı: 140 gün önce bitti
  • Tarihler: 27 Ekim 2016 18:30 - 17 Kasım 2016
  • Yer: CerModern
  • Adres: Doğanbey Mahallesi – Altınsoy Caddesi – No : 3 Cermodern Sanatlar Merkezi – Altındağ
  • Kroki: Kroki için tıklayın

CerModern ve Hub SanatMekan, 27 Ekim-17 Kasım tarihleri arasında Fransız sanatçı Yves Gobart’ın ”Karşıtların Birliği” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Açılış: 27 Ekim 18.30

KARŞITLARIN BİRLİĞİ / AMBİVALENCE

Karşıtların birliği olarak tercüme edilebilen bu başlık, sanatçının uzun yıllar öncesinden benimsediği tutumu özetlemektedir. Birbiriyle eşleşen tabloların paralelliği, basit bir retrospektiften ziyade, kimi zaman birçok sene arayla yaratılmış eserlerinin evrimini devam ettirme arzusunu göstermektedir.

Yves Gobart’ın resimlerindeki kalabalık, gür peyzajlar, yok eden ama aynı zamanda ele geçiren, keşfeden ve sahiplenen bir hayal dünyasının faaliyet sahnesidir. Bu silahlı kişiler geçişimizi engelleyerek bir araziyi mi koruyorlar, yoksa tam tersine oraya girmemiz için davet mi ediyorlar. İzleyiciyle birlikteler mi yoksa karşısındalar mı? İnsan merkezli bakış azaltılmadığı takdirde anlaşılamayan ifadeleriyle sessizliğe gömülmüş hayvan kafalarının cevap vermedikleri bir çok soru var.

Gobart’ın tabloları hem yalın hem sembolik. Tuhaf biçimde yalın; çünkü anlamlı, çoğalan ve ilk bakışta nüfuz edilemez bir objeden oluşuyor. Batı sanat tarihi referanslarını kolayca okuyabildiğimiz bir peyzaj, bir metindir.

Aynı zamanda sembolik; maskeli adamlar mı yoksa insan biçiminde hayvanlar mı olduğunu bilmediğimiz kişilerin oynadığı piyeslerden oluşuyor. Burada eşek kafaları betimlemesi bir insan karikatürü değil, zira tüm moral yorumlama girişimlerini engelliyor. Tanınabilir ifadeler olmaksızın, kişiler yalnızca kişisel yorumlarımızı yansıttığımız aynalardır. Hayaller sonuç olarak hayaldir.
Bu resimler bizi devamlı bir sorgulamada bırakıyor. Peyzajların şehvetli dünyasına dalarak, saf resim evreninde krom renklerle ve dokunuşla sürüklenmeye bırakabilir miyiz kendimizi? Ya da tam tersine, eşikte kalarak kendi hayallerimizi seyre mi dalacağız?

Yves Gobart’ın eserleri dolaysıza benzeyen görünüşüne rağmen tek anlamlı bir okumaya imkan vermiyor. Bize bütünün şehvet ve yadsıma arasında yakalanabildiğini gösteriyor. Bize dünyanın, doğası gereği nüfuz edilemez olduğunu güven verici bir içtenlikle hatırlatıyor.”

Bir Yorum Yazın