IŞİD’i Ele Alan Sinema Filmleri

IŞİD’i Ele Alan Sinema Filmleri
24 Aralık 2016 13:52

Cihatçı terör örgütü IŞİD (Irak ve Şam İslam Devleti), dünya çapında gerçekleştirdiği yıkımlar ve saldırılarla birlikte son yıllarda bütün ülkelerin gündemine oturdu.

Ülkemizde henüz sinema açısından burnumuzun dibindeki belaya direkt değinen yapımlara pek rastlamasak da dünya sineması bu örgütün yaşattığı yıkımlara seyirci kalmadan, yaşanan korkunç acıları seyircilerin gözlerinin önüne sermeye çalışıyor. Bu amaç doğrultusunda terör ve IŞİD izlerini taşıyan filmleri derledik…

Road to Istanbul

Fransız-Cezayir asıllı yönetmen Rachid Bouchareb imzalı film, Suriye İslam Devleti’ne katılmak için evden kaçan 20 yaşındaki kızının peşindeki çaresiz bir anneyi (Astrid Whettnall) anlatıyor. Film bu genç kızdan ziyade Suriye-Türkiye sınırına varmaya çalışan bu annenin hikayesi…

Heaven Will Wait

Fransız yönetmen Marie-Castille Mention-Schaar imzalı film, biri 16 diğeri 17 yaşındaki iki genç kızın internet üzerinden başlayan beyin yıkanma sürecini beyazpedeye taşıyor. Yaşanan sorunlara İslami terör ile çözüm bulunabileceğine inanan kızların, ‘geri döndürülmesi’ filmin odak noktası..

The Dark Wind

Kürt yönetmen Hussein Hassan imzalı yapım, Irak’ta IŞİD tarafından kaçırılan Kürt Yezidi bir kadının kölelik için açık artırmaya çıkması ve bu süreçte Suriye’deki nişanlısının onu kurtarma çabasını işleyen, gerçek hikayeden uyarlama.

Clash

Çeşitli 2016 seçkilerimizde de yer alan Mısır yapımı Clash filmi doğrudan İŞID’i konu almasa da, Arap Baharı sonrası ortaya çıkan ve mezhep kavgası kaynaklı Mısır’daki iç çatışmaların 1 sıradan gününü anlatıyor. Müslüman Kardeşler örgütü sempatizanları ve karşıtlarının -hatta konuyla alakası olmayanların da- bir polis kamyonuna ‘tıkıştırılması’ etrafında geçen yapım, Mohamed Diab imzalı.

Layla M

Mijke de Jong imzalı film, Amsterdam’daki Faslı aileden gelen genç bir Müslüman kadının radikalleşmesini konu alıyor. Leyla Batı’daki hayatını geride bırakıp Suriye’ye İŞID’e katılmaya gidiyor ama çok geçmeden o dünyaya kesinlikle ait olmadığını fark ediyor.

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın