Joe Strummer Ankara’da Doğdu!

Joe Strummer Ankara’da Doğdu!
22 Aralık 2016 16:10

Ünlü punk grubu “The Clash”in solisti Joe Strummer, 50 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata veda ettiğinde tarihler 22 Aralık 2002’yi gösteriyordu. 14 yıl önce bugün, ünlü rock grubu U2’nun solisti Bono’ya göre “En iyi rock grubu” Clash’in, “rock’ın kural kitabını yazan adamı” Joe Strummer, arkasında ilham verici müziklerini ve sevenlerini bırakıp bu dünyadan ayrıldı.

Bu ilham verici rock efsanesi, tüm dünya için önemliydi fakat biz Ankaralılar için önemi biraz daha fazlaydı. Punk rock tarzıyla yaptığı müziği, ülkemizde azınlık sayılabilecek bir grup tarafından dinlendiği için bir çok kişi neden önemli olduğunu bilmiyor, bu yüzden bilmeyenler yazalım, “Joe Strummer, Ankara’da doğdu”. Evet bu topraklarda doğmuş, gelmiş geçmiş en önemli müzisyenlerin başında gelmesi biz Ankaralılar için önemini biraz daha arttırıyor Joe Strummer isminin.

Babası İngiliz bir diplomat ve dönemin Türkiye büyükelçisi olduğundan, Joe Strummer, 21 Ağustos 1952 yılında John Graham Mellor adıyla Ankara’da doğdu. Hatta ağabeyinin anlattığına göre 3 yaşındayken uykusundan uyanıp Türkçe küfürler dahi edermiş. O derece Ankaralı diyebiliriz kendisi için. İlk müziğe teşviği Türkiye’de okuduğu yıllarda ki müzik hocası tarafından olmuş. Babasının görevi nedeniyle daha sonrasında Ortadoğu ve Balkanların bir çok bölgesine sürüklenmiş. Son olarak İngiltere’ye döndüğünde profesyonel müzik kariyeri de başlamış. Sırasıyla, The 101ers, The Clash, The Latino Rockabilly War, The Pogues, The Mescaleros gruplarının solistliğini ve gitaristliğini yapan Joe Strummer, özellikle The Clash dönemiyle tanınıyor.

The Clash grubuyla imza attığı “London Calling” ve “I Fought the Law” şarkıları en bilinen eserlerinden. Yine “Joe Strummer and The Mescaleros” isimli son grubuyla, Brad Pitt ve Angelina Jolie’nin başrollerini oynadığı “Mr. & Mrs. Smith” filminin unutulmaz soundtracklerinden biri olan “Mondo Bongo” şarkısı da tüm dünyada bilinen eserlerinden. Müziğinde punk’ın yanı sıra reggae, ska, rock, caz, funk gibi unsurlar her zaman var olmuş.

İngilizlerin dünyaca ünlü rock dergisi Rolling Stone geçtiğimiz yıl, Joe Strummer’ın doğum günü anısına tekrar yayınladığı bir röportajında, Strummer Ankara sevgisinden böyle bahsediyor;

“R.S: Peki o zaman biraz da Türkiye günlerinize geri dönelim. Farklı bir ülkede geçirilen çocukluk, bambaşka bir sosyo-kültürel ortam, bütün bunlar müziğinize nasıl yansıdı?

J.S: Çocukluğumun çoğu babamın işi dolayısıyla Ankara’da geçti. Babam üst düzey bir devlet memuruydu, Ankara’ya tayin olmuştu. Maddi durumumuz iyi olmasına rağmen, zenginlerin oturduğu semt yerine, orta halli insanların yaşadığı bir semt olan Mamak’ta yaşamayı tercih etti. O yüzden hep insanların içerisinde büyüdüm. Çocukluğumun Ankara’sını puslu havası, inanılmaz soğuk kışları, kuğulu parkı ve ilginç üst geçitleriyle hatırlıyorum. Kimliğimi oluşturan, müzikal tarzımı geliştiren, her zaman ilham veren şeylerden birisi de Ankara’dır.  İstanbul’a hiç gitmedim ama adını hatırlayamadığım bir kaç küçük şehri gezdiğimi hatırlıyorum.

R.S: Peki isterseniz müziğe başladığınız yıllara gidelim?

J.S: Ortaokulda okul bandosunda flüt çalıyordum. Benim için küçük ama etkili bir başlangıç oldu diyebilirim. Ayrıca müzik hocamın, şu an ismini hatırlayamıyorum üzerimdeki emeklerini ve desteklerimi asla unutamam. Bana hep iyi bir müzik kulağımın olduğunu söyleyerek sürekli müzikle uğraşmam için cesaretlendirdi. Mezuniyet günü bando takımıyla bir konser vermiştik. İlk sahne deneyimimdi ve çok heyecanlandığımı hatırlıyorum. Konser başarılı geçmiş ve herkes ayakta alkışlamıştı.

Daha sonra babamın tayini çıktığı için, Ankara’daki eğitimimi bırakıp, İngiltere’ye dönmek ve müzikal kariyerimi orada sürdürmek zorunda kaldım… Daha sonra The 101’ers deneyimi ve ardından sizinde bildiğiniz gibi The Clash geliyor….”

Türkiye’de rock müziği denince akla gelen isim ve grupların çoğunun Ankara’dan çıkmış olması, Joe Strummer’ın Ankaralı olduğunu düşününce tesadüf olamaz diyor insan. Gri ve memur şehri diye anılan bir memleketin, takım elbiseli bürokrat insanlarının içinde bastırdığı isyanı ortaya çıkarmış tüm Ankaralılara selam olsun.  “Gerçek Ankara havası”, “gerçek Ankaralı” Joe Strummer’ın müziği olmayı daha çok hak ediyor gibi. Huzur içinde uyu “Ankaralı Joe“.

Gencay Ergez

Gencay Ergez

Karanfil sokağında bir camlı bahçe Camlı bahçe içre bir çini saksı Bir dal süzülür mavide Al al bir yangın şarkısı, Bakmayın saksıda boy verdiğine Kökü Altındağ'da, İncesu'dadır.

Bir Yorum Yazın