Ankara Kalesi

  • Yer Adı:: Ankara Kalesi
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Web: www.ankarakalesi.com
  • Adres: Kale, Kale Sk., 06250 Altındağ/Ankara, Türkiye
  • Ulaşım: Ulaşım Bilgisi Yok
  • Şehir: Ulus
  • İl:
  • Kroki: Kroki için tıklayın

Ankara Kalesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan ve hakim olduğu Ankara manzarasıyla Ankara’da görülmesi gereken yerler listesinde yer almayı başaran tarihi bir yapıdır.

Ankara Kalesi’nin bulunduğu Samanpazarı bölgesinin alt kısmı büyük bir restorasyondan geçmiştir. Bu doğrultuda çevrede bulunan binalar yenilerek, eski Ankara Evleri görünüme kavuşturulmuştur. Ankara Kalesi de turizm açısından geliştirilmeye çalışılan bölgelerdendir. Kalenin etrafında kafeler, lokantalar bulunmaktadır. Kale surlarına doğru ilerlerken etrafta bu bölgenin yerlisi olan halkın, el işi tezgahları bulunmaktadır.

Ankara Kalesi’nin Tarihçesi

Ankara’nın oldukça yüksek bir konumunda bulunan Ankara Kalesi’nin ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmemektedir. Ankara Kalesi, Romalılardan Bizanslıların eline geçmiştir. 1073 yılında Selçukluların eline geçen Ankara Kalesi, 1101 yılında Haçlı Seferleri nedeniyle Haçlıların hakimiyetine geçmiş fakat 1227 yılında tekrar Selçukluların eline geçmiştir. Ankara Kalesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1832 yılında Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa tarafından onarımdan geçirilmiştir.

Kale yapısında rastlanan heykel, lahit, sütun başlıkları kalenin yapımı ve onarımında etrafta bulunan malzemelerden yararlanıldığını göstermektedir.

Kalede roma dönemine ait kalıntılar dikkati çekerse de büyük ölçüde Bizans döneminde yapılmıştır. İmparator II.Consantantinus MS.668 ‘de Dış kaleyi yaptırmıştır, İmparator Isaurili III.Leonise kale duvarlarını onarırken iç kale surlarını yükseltmiştir. Bunun ardından İmparator Nikoporos 805’te , İmparator Bazileus 859’da bu kaleyi onarmıştır. Kalenin yerden yüksekliği 110m.’dir. Ankara Kalesi dışardan görümüne göre daha büyüktür. Ayrıca kale her yıl çeşitli festivallere de ev sahipliği yapmaktadır.

Ankara Kalesi’ne Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Ankara Kalesi, Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Vakti ve enerjisi olanlar, Altındağ’ın Hamamönü tarihi bölgesinden yürüyerek yavaşça kaleye tırmanabilirler. Bunun haricinde Altındağ, Ulus dolmuşları kalenin yakınından geçmektedir. Kalenin tam olarak önünden geçen bir toplu taşıma aracı bulunmamaktadır.

Bir Yorum Yazın