Öğrenciler Çevre İçin Yarıştı

Öğrenciler Çevre İçin Yarıştı
5 Mayıs 2016 18:00

Sincan Belediyesinin Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile düzenlediği “Atık Pil Toplama Kampanyası” sona erdi. 47 okulun en çok atık pili toplamak için kıyasıya mücadele ettiği yarışmanın birincisi Koç İlkokulu oldu.

Sincan Belediyesinin, çevreye duyarlı bir nesil hedefiyle, okullar arası başlattığı ödüllü “Atık Pil Toplama Kampanyası” sonuçlandı. TAP ile işbirliğinde düzenlenen geleneksel atık pil toplama yarışmasında Sincanlı öğrenciler yaklaşık iki buçuk ton atık pil toplayarak rekor kırdı. 1 Ocak-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen kampanyaya Sincan’daki anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseler katıldı. Yarışma sonucunda dört ayda en fazla atık pili toplayan okul 980 kg ile Koç İlkokulu oldu. 124,3 kg ile Hayriye Andiçen Anaokulu ikinci olurken, Plevne İlkokulu ise 109,6 kg atık pil toplayarak üçüncü oldu. Dereceye giren okullara çeşitli hediyeler verilecek.

Sincan’da geri dönüşebilen atıkların kaynağından ayrı toplanması bilincinin aşılanması amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar devam ediyor. Şehir genelinde birçok noktada yer alan kumbaralarla çevrenin korunmasına katkıda bulunuluyor. Biriken atıklar periyodik olarak toplanıyor. Bu kapsamda 2015 yılında bin 545 kg atık pil, 18 bin 290 ton ambalaj atığı, 16 bin 232 litre bitkisel atık yağ ve 11 bin 567 kg elektronik atık toplandı.

Temiz çevre için projeler üretmeye devam edeceklerini vurgulayan Sincan Belediye başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, “Çevreyi koruyan çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Ambalaj atıkları ve camların ayrı toplanmasından, atık yağ ve atık yağları toplamaya yönelik birçok projeyi hayata geçirdik. Geri dönüşüm bilincini özellikle çocuklarımıza aşılıyoruz. Çocuklarımıza çevre bilincini ne kadar erken aşılarsak, gelecekte sevdiklerimizi bir o kadar temiz ve sağlıklı bir dünya bekleyecektir. Çevre konusunda biz ne kadar duyarlı olursak çocuklarımız da o kadar duyarlı olacaktır” dedi.

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın