Eskişehir Yolu

  • Yer Adı:: Eskişehir Yolu
  • Şehir Türü: Diğer
  • Bağlı Merkez:

Ankara ve Eskişehir’i birbirine bağlayan D-200 Eskişehir Yolu, Ankara’nın önemli yollarından bir tanesidir. Ankara şehir merkezinden çıktıktan sonra Temelli ve Polatlı üzerinden Eskişehir’e bağlanan bu yolun asıl adı, İsmet İnönü Bulvarı’dır.

Eskişehir Yolu, Ankara’da pek çok önemli kamu binası ve özel sektör binasına ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezi ile Ankara çıkışı arasında kalan bu yol üzerinde Sayıştay, Dışişleri Bakanlığı, Milli Kütüphane, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, MTA, Diyanet İşleri Başkanlığı ve MGK gibi önemli devlet binalarının dışında Kentpark AVM, Armada AVM, Cepa AVM, Next Level AVM, Tepe Prime AVM, Gordion AVM gibi alışveriş merkezileri de bulunmaktadır.

Eskişehir Yolu ve çevresinde Ankara’nın yeni ve modern yerleşim yerleri olan Söğütözü, Çukurambar, Beysukent, Çayyolu, Ümitköy, Bilkent semtleri ortaya çıkmıştır. 2014 yılında yol boyunca uzanan metro hattının açılması, bölgeye olan ilgiyi arttırmıştır.

Eskişehir Yolu üzerinde Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, Bilkent, Başkent Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsleri de yer almaktadır.

 

Yorum Kapalıdır.