Akyurt’ta “Yaşayan Köy Projesi” Hayata Geçiriliyor

Akyurt’ta “Yaşayan Köy Projesi” Hayata Geçiriliyor
3 Ağustos 2016 14:21

Akyurt Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğünün hazırladığı, Başkent’in Kuzey Bahçesi “Yaşayan Köy Projesi” tanıtım toplantısı yapıldı. Projeye; Akyurt Belediyesi, Ankara Kalkınma Ajansı, Akyurt Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Safari Atçılık Doğa Gezginleri Derneği destek verdi.

“Yaşayan Köy Projesi” tanıtım toplantısına Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, başkan yardımcıları, İlçe Emniyet Müdürü, Garnizon Komutanı, mahalle muhtarları ve Akyurt ve çevre ilçelerden sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Projenin tanıtım toplantısı, 29 Temmuz Cuma günü, Kültür Merkezi Necip Fazıl Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Projenin tanıtımında konuşan Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş “Büyüyen, gelişen, cazibe merkezi olan Akyurt’ta “Yaşayan Köy Projesi” Ankara Kalkınma Ajansı ve diğer kuruluşlarla birlikte başladığımız bir proje. Akyurt Belediyesi olarak ilklere imza atan bir belediyeyiz. Özellikle son yıllarda fiziksel gelişimimizin yanında sosyal projeler de üretiyoruz. İlçemiz Ankara’nın yanı başında, merkeze çok yakın bir ilçe. Ancak en son gelişme gösteren ilçelerden bir tanesi. Ankara’nın kuzeyinden Akyurt’a doğru bir ilerlemenin olmaması, havalimanı gibi büyük bir avantajın ortaya çıkarılamamış olması ve yol ağlarının düzgün olmaması, Ankara’nın kuzeyinin geri bırakılmasına sebep oldu. Son 10 yılda Ankara’nın kuzeyinde Akyurt, Pursaklar, Çubuk ve Kalecik ilçelerinin varlığını hissettirmek adına diğer diğer belediye başkanı arkadaşlarımla birlikte, projeler üreterek önderlik yaptık. 2006 yılında başlatmış olduğumuz uluslararası fuar alanı söylemiyle Ankara’nın ilçemize bakışı değişmeye başladı. Aynı şekilde Otonomi ile galericilerin ilçemize taşınması farklı ses getirdi. Çubuk sınırları içinde devam eden Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin tamamlanması da bölgemiz ile ilgili dikkat çeken bir konu oldu. Akyurt’ta yapımı devam eden ülkemizin en büyük polis meslek yüksek okulu 2017 yılında tamamlanarak Akyurt’un adından söz ettirecek.” dedi. Ayantaş, temel amaçlarının vatandaşların da yönetime katılmasıyla, onların istekleri doğrultusunda farklı iş ve aş alanları sunmak olduğunu belitti. Bir eğitim programıyla özellikle tarım üreticilerinin, en iyi ürünleri bu bölgede yetiştirecek seviyeye gelmesini sağlamayı planladıklarını söyledi. Ayantaş, konuşmasının sonunda, projeyi ortaya çıkaran Akyurt Belediyesi Park ve Bahçeler müdürlüğü ile destek veren tüm kuruluşlara teşekkür etti.

Projenin amacı, Güzelhisar mahallesinde üretilen tarım ürünleri, köy ekmeği, el işi, dokuma ürünleri ve diğer kültürel ürünlerin satış standında pazarlanarak bölge halkının gelir sağlaması. Ayrıca başkentlilerin hemen yanı başında yer alan Akyurt’ta, tarım ürünlerini kendilerinin yetiştirip toplayabilmesi ve atlı doğa gezintisi ile bisiklet turu yapması ve fotoğraf çekebilmesi gibi hobilerini gerçekleştirmek için alan açılacak. Bir yıl boyunca çeşitli eğitimlerle bölge halkı projeye hazırlanacak, bu sürenin sonunda hem Akyurtlular’ın hem de Ankaralılar’ın yeni bir yaşam alanı olacak.

Bir Yorum Yazın