Ankara Kartlarda Yeni Seslendirme

Ankara Kartlarda Yeni Seslendirme
18 Mayıs 2016 23:28

Ankara Kart sahipleri EGO otobüslerine ve metrolara binerken kartlarını kullanınca turnikelerden cinsiyet belirten seslendirmeyle karşılaşıyordu. Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan uygulama ile kart kullanımı sırasında ”bay” ve ”bayan” seslendirmeleri ile Ankarakart’taki usulsüz kullanımın önlenmesinin amaçlandığı açıklanmıştı. Yapılan bu değişiklik ”bay” ve ”bayan” seslendirmesi üzerinden tepki çekince, uygulamada düzenlemeye gidildi. Artık Ankarakart kullanımı sırasında ”bay” ve ”bayan” yerine erkekler için erkek sesi, kadınlar için kadın sesi ile kart okunuyor.

Kontrol görevlilerin denetimlerini kolaylaştıracak bu uygulamada başkalarının kartının kullanılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Yetkililer gelen talepler üzerine ”bay-bayan” şeklindeki seslendirmenin kaldırıldığını belirterek, şunları söylediler: “Yeni sistemle, bayan yolcularımızın kartlarının kadın sesiyle, erkek yolcularımızın kartlarının da erkek sesiyle okuması sağlanıyor. Böylece, yapılan uygulamayla başkasının kartını kullanarak ücret ödemeden yolculuk yapmanın büyük ölçüde önüne geçmiş olacağız.”

La Ankara

La Ankara

Ankara'nın renklerini yansıtan internet sitesi! Burada etkinlikler, en güzel mekanlar, gezilecek yerler, şehrin ilgi çeken konuları var!

Bir Yorum Yazın

Reklamlar

Reklamlar