Göğe Bakalım: Orionid Meteor Yağmuru

Göğe Bakalım: Orionid Meteor Yağmuru
21 Ekim 2016 13:27

Gökyüzüne bakmayı sevenler ve kayan yıldızlarda dilek tutanlar! Geçtiğimiz ağustos ayında gözlemlediğimi Perseid meteor yağmurunun ardından Ekim ayında da gözümüz yukarıda olacak! ”Orionid meteor yağmuru” olarak bilinen olay, her yıl olduğu gibi bu yılda Ekim ayında gerçekleşiyor. Bu muhteşem gökyüzü şöleni, 2 Ekim – 7 Kasım tarihleri arasında Türkiye’den de görülebiliyor.

Nedir Bu Orionid?

Orion (Avcı) takımyıldızından geliyormuş gibi görünen bu meteor taşlarının adı da buradan geliyor. Orionid yağmurları, Halley kuyruklu yıldızının enkaz bulutu tarafından üretilen iki meteor yağmurundan biridir. Diğeri olan Eta Akuarid yağmuru (Kova takımyıldızından geliyor gibi görünürler) ise Mayıs’ta oluyor. En son 1986’da selamlaştığımız Halley, Güneş etrafındaki bir turunu 76 yılda tamamlıyor. Dünya’dan görülebileceği en yakın tarih ise 2061 yılı oluyor.

Orionid Meteor Yağmuru Ne Zaman?

Her yıl hemen hemen aynı tarihlerde gerçekleşen bu gökyüzü şöleni, bu yıl 2 Ekim 2016 tarihinde Dünya’da gözlemlenmeye başlandı. 7 Kasım 2016’ya kadar görülmeye devam edeceği tahmin edilen Orionid yıldız kayması, en yoğu 20-21-22 Ekim tarihlerinde görülüyor. Özellikle gece saat 01:00 ile 04:00 arasında net olarak gözlemlenen meteor yağmurunun beklenen oranı,  saatte 30 kayan yıldız düzeyinde!

Orionid Meteor Yağmuru Nerede İzlenir?

Kayan yıldızları gözlemlemek veya fotoğrafını çekmek için, olabildiğince karanlık bir ortamda olmalısınız. Yıldızlar dışında (Ay dahil) hiçbir ışık kaynağı olmazsa, bu gözlemi çok sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Şehir merkezinde olanlar için ise yıldız kayması görme ihtimali bir hayli düşük. Şehir merkezinden biraz uzaklaşıp, karanlık bir yere gitmenizde fayda var. Göktaşları gökyüzünün herhangi bir noktasında belirebilirler. Yine de dikkatinizi belli bir bölgede tutmaya karar verdiyseniz, ufuktan yukarı doğru üçte ikilik bir kısmı tercih edebilirsiniz; tabii orada aşırı bir ışık kirliliği yoksa.

Ankara’da bunun için şehir merkezine en yakın noktalar; Beynam Ormanları, Mühye Köyü’nün arka tarafları, Kurtboğazı Baraj Gölü olarak sıralanabilir. Biz Perseid meteor yağmurunu bu üç farklı noktada izledik ve hepsi gayet iyiydi.

Erman Güneş

Erman Güneş

''Küçük Prens gezegeninden kaçarken, göç yolundaki yabanıl bir kuş sürüsünden yararlanmış olmalıydı.''

Bir Yorum Yazın