Ankara Oyuncak Müzesi

 • Yer Adı:: Ankara Oyuncak Müzesi
 • Kategori: Müzeler
 • Tel: 0 312 363 33 50
 • Adres: Ankara Üniversitesi, Cebeci Kampüsü, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Cebeci/Çankaya
 • Ulaşım: Ankaray Metrosu
 • Şehir: Cebeci
 • İl:
 • Kroki: Kroki için tıklayın

Türkiye’de yer alan az sayıdaki oyuncak müzelerinden bir tanesi de Ankara’da, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde bulunmaktadır.

Oyuncak Müzesi, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde yer almaktadır. Ankara Üniversitesi bünyesine faaliyet gösteren müze, Kültür Bakanlığı tarafından denetime tabi tutulmaktadır. Ankara Oyuncak Müzesi, alanındaki ender müzelerden birisi olmasının yanı sıra ”Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi” unvanına da sahiptir. Ankara Oyuncak Müzesi, 20 Nisan 1920 tarihinde hizmete açılmıştır.

Ankara Oyuncak Müzesi’nin temel amacı, toplumsal değişimin süregelen hızı karşısında kaybolan veya değişim gösteren oyuncaları sergilemek ve korumaktır.

Oyuncak Müzesi 2 katlı bir bölümde sergilenmektedir. Yüzlerce oyuncağın bulunduğu müzedeki oyuncakları dört ana grupta toplayabiliriz:

I. Geleneksel Oyuncaklar: Daha çok oyuna bağlı, yerel, mevsimlik, el yapımı oyuncaklar: Uçurtma, sapan, çember, topaç, bez bebek, beşik, yürüteç, vb.

II. Fabrikasyon Oyuncaklar: Sanayi ürünü olan bu oyuncaklar yapıldıkları malzemeye göre sınıflandırılmıştır:

1. Tahta Oyuncak: Çeşitli arabalar, evler, hayvanlar, vb. İlk fabrikasyon tahta Türk oyuncağı (1938) örnekleri de bu grupta yer almaktadır.

2. Teneke Oyuncak: Araba, tren, kamyon, çeşitli hayvanlar, mutfak eşyaları, kurşun askerler, vb. Bu grupta en eski (1933) Türk teneke oyuncaklarından örnekler bulunmaktadır.

3. Kağıt Oyuncak: Kartondan ve kağıttan üretilen çeşitli oyuncaklar.

4. Plastik Oyuncak: Plastikten yapılmış çeşitli eski ve yeni oyuncaklar.

5. Bebek ve Yumuşak Oyuncak: Kağıt hamuru, porselen, plastik gibi çeşitli malzemelerden yapılmış bebekler, pelüş hayvan modelleri. Bu grupta Türk oyuncak bebek sanayiinin en eski (1960) örnekleri sergilenmektedir.

III. Yabancı Oyuncaklar: Kişisel ya da ticarî amaçlarla başka ülkelerden getirilmiş çeşitli oyuncaklar. Müzenin en eski parçaları (1890) bu grupta yer almaktadır.

IV. Antik Oyuncaklar: Ülkemizin birçok arkeoloji müzesinde sergilenen antik oyuncakların bazılarının kopyaları.

Oyuncaklar aracılığı ile sanayi tarihi, kültür tarihi, eğitim tarihi araştırmaları yapılabilmektedir. Müze içerisindeki en eski oyuncağın tarihi 1890’dır. Türkiye kaynaklı oyuncaklar ise 1933 yılından günümüze kadar uzanmaktadır.

Ankara Oyuncak Müzesi’ne girişler ücretsizdir. Okullar ve diğer ziyaretçi grupları randevu ile kabul edilmektedir.

Ankara Oyuncak Müzesi Hangi Günler Ziyarete Açık ?

Ankara Oyuncak Müzesi’ne ziyaret günleri kısıtlıdır. Müze, sadece Çarşamba ve Cuma günleri gezilebilmektedir. Müzenin ziyaret saatleri 10:00 ve 17:00 arasındadır.

Ankara Oyuncak Müzesi Nerede ? Nasıl Gidilir ? Ulaşım

Ankara Oyuncak Müzesi, Ankara Üniversitesi’nin Cebeci Kampüsü’nde bulunan Eğitim Bilimleri Fakültesi’nin içinde yer almaktadır. Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’ne gitmek için, Ankaray’a binerek Kurtuluş durağında inebilirsiniz. Cemal Gürsel Caddesi üzerinde bulunan kampüse gittiğiniz zaman, arka kısımda yer alan Eğitim Bilimleri Fakültesi’ne girmelisiniz.

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • Sıla
  28 Ocak 2017 18:27

  Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi taşındı.
  Yeni adresi:
  Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi, Emniyet Mahallesi, İncitaşı Sok. Olimpik Yüzme Havuzu Arkası, Beşevler/, 06560 Yenimahalle/Ankara

Bir Yorum Yazın